Anayasa Mahkemesi'nden 'seçim barajı' açıklaması

Seçim barajı tartışmalarıyla ilgili açıklama geldi...

Anayasa Mahkemesi'nden 'seçim barajı' açıklaması

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı, seçim barajı tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir" dedi ve çıkan haberlere göndermede bulundu.

AYM, "Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkanın ne de üyelerimizin bugüne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir" dedi.

Kılıç, barajın kaldırılması konusunda AYM'ye yapılan başvurulara ilişkin raporların tamamlandığını belirterek, "Raportör arkadaşlar çalışmalarını tamamladı. Raporda önemli tartışmalar var. Konu hassas olduğu için 'bireysel'de değil de 'genel kurul'da görüşüp 2-3 hafta içinde karara bağlayacağız" dedi.

KARAR 2015'TE UYGULANIR MI?

Kılıç, aynı açıklamasında çok önemli bir başka detay daha verdi. AYM'nin seçim barajının kaldırılması yönünde karar alması halinde bu kararın 2015 seçimlerinde de uygulanacağını vurguladı. Kılıç, bu konuda da "Karar anında uygulanır. Hak ihlali kararı hemen ortadan kaldırılması içindir" dedi.

Anayasa Mahkemesi 'yüzde 10'luk seçim barajını' görüşecek!

AYM 'seçim barajını' tartışıyor: Bireysel başvuru gündemde

Yüzde 10'luk seçim barajı için partiler ne diyor?

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 15:39
YORUM EKLE