Anayasa Mahkemesi, Mansur Yavaş'tan ek belge istedi

Gözler Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine çevrildi...

Anayasa Mahkemesi, Mansur Yavaş'tan ek belge istedi

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'ın, Ankara seçimlerine "hile karıştığına" yönelik Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı bireysel başvuruda ilginç bir gelişme yaşandı. Başvuru ile ilgili bir raportörü görevlendiren AYM, Mansur Yavaş'tan ek belgeler istedi.

YSK tarafından yenilenmesine karar verilen Ağrı ve Yalova seçimleri için geri sayım başlarken gözler, 30 Mart'ta en büyük tartışmanın yaşandığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine çevrildi.

Taraf gazetesinin haberine AYM raportörünün, Yavaş'ın başvurusu ile ilgili ek bilgi talebinde bulunması, Ankara da siyasi kulislerinin hareketlenmesine yol açtı. Kulislerde yüce mahkemenin bireysel başvurularda ret kararı vereceği konularda çok fazla inceleme yapmadığı konuşuluyor. Dolayısıyla AYM'nin Mansur Yavaş'ın başvurusu ile ilgili olarak geniş bir inceleme yapması, kararın Mansur Yavaş lehine çıkacağı şeklinde yorumlanmasına yol açtı. AYM'nin kararı doğrudan seçimin iptalini sağlamayacak. Ancak, 30 Mart'ta yapılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerindeki hile iddialarının bir anlamda tescillenmesini sağlayacak. Bu da, seçimin tartışmalı hâle gelmesine neden olacak. YSK'nın Anayasa Mahkemesi'nin bu yönde vereceği kararı nasıl yorumlayacağı ise bilinmiyor.

HAŞİM KILIÇ KATILMAYACAK İDDİASI

Öte yandan son dönemde hükümete yönelik sert eleştirileri ile dikkat çeken AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın, Ankara seçimlerinin değerlendirileceği toplantıya katılmayacağı öne sürüldü. Kılıç'ın olası tartışmalara meydan vermemek için, seçimlerle ilgili kararın verileceği toplantıya katılmayacağı konuşuluyor. Ayrıca, Kılıç'ın ismi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, seçimler sonrasında yaptığı ziyaret ile de gündeme gelmişti. Kılıç bu ziyaret için, "Gökçek geçerken uğramış" değerlendirmesinde bulunmuştu. Bu nedenle de Haşim Kılıç'ın, Ankara seçimlerinin ele alınacağı toplantıya katılmayacağı iddia ediliyor.

ERDOĞAN: NEREYE GİDERSE GİTSİN

Başbakan Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili dün Yalova'da yaptığı mitingde şunları söyledi: "Ankara’da, MHP’liyi CHP ’den büyükşehir belediye başkan adayı gösterdiler. MHP’li CHP’li olunca, CHP Genel Başkanı Ankara sokaklarında bozkurt işareti yaparak gezdi. Ankara bu tuzağa düşmedi, Büyükşehiri CHP’ye teslim etmedi. 15 bin olan fark itiraz ile 40 bine çıktı. O aday şimdi yok. Önceden bir saatte bir basın toplantısı yapıyordu. Şimdi yok. Son olarak Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor. YSK’nın kararı nihai karardır. Nereye giderse gitsin mahcup olmaya devam edecek.” (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 08:27
YORUM EKLE