Anadilde savunma imzaya açıldı

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yasal düzenlemeye ilişkin imzalar tamamlanmak üzere…

Anadilde savunma imzaya açıldı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan anadilde savunma konusundaki yasal düzenlemeye ilişkin imzaların tamamlanmak üzere olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurda dönmesinin ardından parlamentoya gönderileceğini söyledi.

Ergin, TOBB Üniversitesi'nce Hatay'da yapılacak İmam Hatip Lisesi'nin protokol imza törenine gelişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cezaevlerindeki açlık grevlerine ilişkin bir soru üzerine Ergin, bu konuyla ilgili son Bakanlar Kurulu toplantısında, anadilde savunmaya ilişkin düzenlemenin imzaya açıldığını hatırlattı.

Ergin, şunları kaydetti:

"Önemli ölçüde imzalar tamamlanmıştır. Birkaç eksiğimiz var. Sayın Başbakanımızın dönüşüyle beraber bu tasarı parlamentoya gönderilecektir. Bu açıdan AK Parti Kongresi'nde kamuoyuyla paylaşmış olduğumuz, deklare etmiş olduğumuz önceliklerimizden birin hayata geçirmiş oluyoruz. Onun dışındaki hususlarda çalışmalar devam ediyor. Herkes elinden gelen katkıyı sunmaya devam etsin diyorum."

Hatırlanacağı gibi cezaevlerindeki Kürt tutuklular uzun süredir anadilde savunma yapmak istiyorlar, mahkeme heyetleri bu isteği geri çevirdiği için de binlerce kişinin yargılandığı davalarda ilerleme sağlanamıyordu. Bu nedenle hem mahkemeler tıkanmış, hem de Türkiye zor durumda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2012, 17:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER