Altan Tan: En dırdırcı kaynanalar bile günde 5 saat konuşmuyor

Altan Tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 'dırdırcı kaynanalara' benzetti

Altan Tan: En dırdırcı kaynanalar bile günde 5 saat konuşmuyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Halk, kardeşçe yaşıyor. Kimse kimseyi boğazlamıyor. Ama politikacılarımız maalesef buna hazır değiller. Bir Cumhurbaşkanımız var evlere şenlik; günde 5 saat konuşuyor. Günde 5 saat konuşan var mı? En dırdır eden kaynanalar bile günde 5 saat konuşmuyor, yoruluyor. Önüne gelene küfür ediyor. En son Bülent Arınç ile birbirlerine girdiler" dedi.

HDP İl Başkanlığı tarafından Konya'da Newroz Bayramı kutlandı. Kutlamada yurttaşlara seslenen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Konya'da Türk ve Kürtlerin kardeşçe yaşadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Amacımız; Konya'da Türkler ve Kürtler nasıl kardeşçe bir arada yaşıyorsa, bütün Türkiye'yi de aynı şekilde, demokratik hakların, inançların birlikte yaşadıkları bir cumhuriyet haline getirmektir. Esas mücadelemiz bu. Birilerinin zannettiği gibi, birilerinin korku saldığı gibi bunlar ülkeyi bölecekler, bunlar parçalamak istiyorlar bunlar kavga gürültü istiyorlar, asla böyle projemiz ve niyetimiz yok."

"İSTANBUL, DÜNYANIN EN BÜYÜK KÜRT ŞEHRİ"

Altan Tan, İstanbul'un en büyük Kürt nüfusuna sahip il olduğunu anlatırken, "Dünyanın en büyük Kürt şehri İstanbul'dur. İstanbul'da 3 milyon Kürt yaşıyor. İstanbul'da ortak vatan olacak, Konya'da, Van'da, Hakkari 'de, Mardin'de, Adana'da ortak vatan olacak" dedi.

Yeni Anayasa ile tüm kesimlerin haklarını alacağını belirten Tan, "Herkesin hakkı, hukuku teslim edilecek. Yeni bir anayasa kurulacak. Kürtlerinde ana dilde eğitim hakkı, Kürtçenin kamusal alanda kullanılması ikinci resmi dil ve bölgesel yönetimler tanınacak" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI'NA ELEŞTİRİ

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da eleştiren ve kaynana yakıştırmasında bulunan Tan, şöyle konuştu:

"Halk, kardeşçe yaşıyor. Kimse kimseyi boğazlamıyor. Ama politikacılarımız maalesef buna hazır değiller. Bir Cumhurbaşkanımız var evlere şenlik. Günde 5 saat konuşuyor. Günde 5 saat konuşan var mı? En dırdır eden kaynanalar bile günde 5 saat konuşmuyor, yoruluyor. Önüne gelene küfür ediyor. En son Bülent Arınç ile birbirlerine girdiler. 40 senedir bir mücadele var. Geliyor diyor ki, bu Kürtler ne istiyor, anlamadım. Ya sende zeka sorunumu var da anlamadın. Kaç bin sefer söyleyeceğiz."

"SİLAHLAR SUSSUN, DİPLOMASİ ÇALIŞSIN"

Kürtlerin ana vatanının Türkiye olduğunu belirten Altan, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde TBMM'ye güçlü bir şekilde gireceklerini kaydetti.

Tan, "Artık silahlar sussun. Diplomasi, akıl siyaset ve fikir çalışsın" dedi. Altan Tan, konuşmasının ardından nevruz ateşini yaktı ve halay çekti. Alandakilerde nevruz ateşinin yakılmasının ardından müzik eşliğinde halay çekip, nevruz bayramını kutladı.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2015, 17:07
YORUM EKLE