Almanya Savunma Bakanı: Libya Türkiye ve Rusya arasında bölünebilir

Almanya Savunma Bakanı, Libya’nın Türkiye ve Rusya arasında bölünme ihtimali olduğunu söyledi

Almanya Savunma Bakanı: Libya Türkiye ve Rusya arasında bölünebilir

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Libya krizi ve Türkiye’nin rolüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe’nin haberine göre, Avrupa’nın Libya’da varlık göstermediği için hareket alanının sınırlı olduğunu ifade eden Kramp-Karrenbauer, Libya’nın Rusya ve Türkiye arasında bölünme tehlikesi olduğunu söyledi.

Kramp-Karrenbauer, “Libya örneği gösteriyor ki, bölgede varlık göstermiyorsanız hareket kabiliyetiniz de sınırlı kalıyor. Bu da şu an örneğini gördüğümüz gibi, ülkenin muhtemelen Türkiye ve Rusya arasında bölünmesi tehlikesini doğuruyor. Bunun Avrupa için çok tercih edilir bir durum olmadığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de ocak ayında düzenlenen Libya zirvesine de değinen Kramp-Karrenbauer, Berlin’de başlatılan diplomatik sürecin tek diplomatik süreç olduğunu da sözlerine ekledi.

Libya için somut olarak yapılması gerekenin silah sevkiyatını engellemek olduğunu vurgulayan Kramp-Karrenbauer, Almanya’nın bu konuda girişimlerini artıracağını kaydetti.

Öncelikle Alman ordusunun AB’nin Akdeniz’deki İrini misyonuna bir fırkateyn daha göndereceğini söyleyen Kramp-Karrenbauer, Berlin’in silah sevkiyatı yapan ülkelere karşı planlanan yaptırımlar üzerinde çalıştığını da ifade etti.

Kramp-Karrenbauer, “Baskıyı artırmak için kaçak silah sevkiyatı yapanların deşifre edilmesi, ayrıca yaptırımlar uygulanması Dışişleri Bakanlığının gündeminde” diye konuştu.

Kaynak: DW Türkçe

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 14:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER