Almanya Savunma Bakanı: İncirlik'te görev sürecek

Almanya Savunma Bakanı, Türkiye ile siyasi konulardaki bazı anlaşmazlıklara rağmen İncirlik Üssü'ndeki görevlerine devam edeceğini söyledi

Almanya Savunma Bakanı: İncirlik'te görev sürecek

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman askerlerinin İncirlik Üssü'ndeki görevlerine devam edeceğini söyledi.

Funke Medya Grubu'na demeç veren Ursula von der Leyen, Alman ordusunda görev yapan Müslüman askerlerin önemine işaret ederek, ''Dış ülkelerdeki misyonlarımızda yaklaşık 170 Müslüman kökenli asker görev yapıyor ve bunlar vazgeçilemez'' ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı, söz konusu Müslüman askerlerin dil ve kültür bilgileri sayesinde görev bölgelerindeki halkla iletişimin kolaylaştığını vurguladı.

Alman ordusunun yaklaşık yüzde 15'inin göçmen kökenli askerlerden oluştuğunu ifade eden Von der Leyen, bunlar arasında Türk, Afrika ve Arap kökenliler ile Rusya'dan gelen Almanların çoğunlukta olduğunu kaydetti.

'ASKERLERİN ÇEKİLMESİ IŞİD'İN YARARINA OLURDU'

Ursula von der Leyen, Almanya ile Türkiye arasındaki siyasi konulardaki bazı anlaşmazlıklara rağmen, Alman askerlerinin İncirlik Hava Üssü'ndeki görevlerine devam edeceğini belirtti.

Alman bakan, "NATO üssünden askerlerin çekilmesinin terörizme karşı ortak mücadeleyi zayıflatacaktır" dedi. Türkiye'nin, Alman milletvekillerine İncirlik Hava Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaretlerine izin vermemesinin ardından neden askerlerin çekilmediği sorusuna ise von der Leyen, "Çünkü bu sadece IŞİD'in yararına olurdu" yanıtını verdi.

Almanya Savunma Bakanı, Afganistan'da henüz görevin sonuna gelinmediğini ifade ederek, "Tahminim hep beraber daha orada uzun bir süre kalmamız gerektiğidir" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 17:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER