Almanya, referandum sandıkları için onay vermedi bilgi istendi

Alman hükümeti ek bilgi istiyor

Almanya, referandum sandıkları için onay vermedi bilgi istendi

AKP Almanya’daki referandum kampanyasına Başbakan Yıldırım’ın katılacağı mitingle başlamaya hazırlanırken Alman hükümetinin henüz referandumun Almanya’da yapılmasına izin vermediği öğrenildi.

AKP, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla 18 Şubat Cumartesi tarihinde Oberhausen Arena’da "Memleket Sevdalıları Evet Diyor" sloganıyla yapılacak mitingle Almanya’daki referandum kampanyasını başlatmaya hazırlanıyor.

Ancak, Alman hükümeti referandum için Almanya’da sandık kurulması için henüz gerekli onayı vermedi. Türk hükümeti, Almanya’daki Türk vatandaşlarının Almanya’da kurulacak sandıklarda oy kullanabilmesi için resmi talebini iki resmi yazıyla Berlin’e iletti. Resmi yazıların Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği kanalıyla Almanya Dışişleri Bakanlığı’na iletildiği, Alman makamlarının taleple ilgili süreçleri başlattığı kaydedildi.

Deutsche Welle Türkçe servisinden Değer Akal'ın haberine göre; Alman hükümetinin oy verme işleminin Almanya’da yapılması talebine vereceği yanıt Federal İçişleri Bakanlığı’nın yeşil ışık yakmasına bağlı.

Süreç hakkında bilgi veren bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, Federal İçişleri Bakanlığı’nın bir “güvenlik değerlendirmesi” yaptığını bunun için oy sandıklarının kurulacağı eyaletlerdeki güvenlikten sorumlu olan eyalet içişleri bakanlıklarından görüş alınacağını kaydetti. Her bir eyalet hükümetinin göndereceği yazılı “güvenlik durumu değerlendirmesi” zemininde karar alınacağına dikkat çeken yetkili, henüz bu görüşlerin gelmediğini kaydetti.

Bu arada Türk makamlarının resmi bildirimlerinde bazı eksiklikler olduğu, Alman makamlarının kapsamlı değerlendirmede bulunabilmek için Ankara’dan ek bilgiler beklediği öğrenildi. Alman eyalet içişleri bakanlıkları oy verme süreçlerinde güvenliği sağlayabilmek için ayrıntılı planlamaları mercek altına alıyor. Bu nedenle nerelerde sandıkların kurulacağı, oy verme işleminin ne zaman yapılacağı, kaç kişinin oy vermesinin beklendiği şeklindeki bilgilere ihtiyaç duyuluyor.

Almanya’da kurulacak sandıklarda Türk vatandaşlarının oy vermesinin sağlanmasına dönük diplomasi trafiği sürerken Alman hükümetinin Türk siyasilerin yürüteceği kampanyaların Almanya’daki Türk toplumu içerisindeki kutuplaşmayı tırmandırması endişesi taşıdığı bir sır değil.

AKP tarafından Cumartesi günü Oberhausen’da düzenlenmesi planlanan mitinge Alman siyasetçiler tepki gösterirken Alman hükümetinin AKP’ye kampanya sürecindeki söylem ve üsluba dikkat edilmesi beklentisini ilettiği belirtildi.

DW’ye konuşan bir İçişleri yetkilisi, “Almanya’daki ifade özgürlüğü, demokratik hukuk devletimiz suistimal edilmediği müddetçe, herkese tanınan bir hak. Türkiye’deki iç siyasi gerilimin Almanya’ya taşınmasını ve bu gerilimin burada yayılma girişimine kesinlikle tahammül etmeyeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 08:34
YORUM EKLE