Almanya Dışişleri Bakanı: Erdoğan nedeniyle eşim tehdit edildi

Almanya Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arasındaki tartışma nedeniyle eşinin tehdit edildiğini söyledi

Almanya Dışişleri Bakanı: Erdoğan nedeniyle eşim tehdit edildi

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile arasındaki tartışma nedeniyle ailesinin tehdit edildiğini öne sürdü.

Gabriel Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada, "Erdoğan'ın tarzı, belli ki bazılarını imi sıkıntıya sokmak, rahatsız etmek yönünde motive ediyor" dedi ve ekledi, "bunun kötü bir sonuç"

Dışişleri Bakanı, "Bir devletin zirvesi, kişilere yönelik böyle bir tavır sergilemeye başlarsa, bizzat kişileri rahatsız etme hakkını kendinde görenler de maalesef çıkabiliyor" dedi.

Gabriel'in ailesine yönelik tehditlere daha önce de Rheinpfalz gazetesi yer vermişti. Bakanın, pazartesi günü seçim kampanyası kapsamında bulunduğu Ludwigshafen'da yaptığı açıklamada, kendisinin Erdoğan ile yaşadığı tartışma bağlamında eşinin tehdit edildiği bilgisine yer verilmişti.

Rheinpfalz gazetesinin haberine göre Gabriel Ludwigshafen'daki konuşmasında "diş hekimi olan eşinin muayenehanesindeki telesekretere tehdit mesajları bırakıldığını" iddia etti.

‘ERDOĞAN KENDİ DARBESİNİ YAPIYOR’

Erdoğan'ın "Türkiye'yi demokratik olmayan bir devlete dönüştürdüğünü" savunan Gabriel, "Bir yıl önceki darbe girişimi kötüydü. Ama şimdi Erdoğan kendi darbesini yapıyor" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı diğer yandan, "Erdoğan ile aynı tarafta yer almayanlarla gelecekte daha sıkı bir işbirliği yapılması gerektiğini" söyledi. "Türkiye'nin yarısından fazlasının demokrasiden yana olduğunu ve Erdoğan'ı desteklemediğini" ifade eden Gabriel, "İnanıyorum ki Türkiye'de de birçok insan Avrupa ve Almanya'nın, Türkiye'de demokrasiyi desteklemesini ve öylece seyirci kalmamasını istiyor" diye konuştu.

‘TÜRK- ALMAN DOSTLUĞU BÜYÜK BİR HAZİNE’

Türk-Alman ilişkilerini "büyük bir hazine" olarak tanımlayan Dışişleri Bakanı Gabriel, "Erdoğan'ın milliyetçiliği körüklemek adına Almanya ile Türkiye arasındaki böylesi bir tarihi dostluğu tehlikeye atmasının son derece acı olduğunu" söyledi.

Erdoğan Almanya'da yaşayan Türk kökenlilere genel seçimlerde, "Türkiye'ye yönelik düşmanca tutum içindeki partilere oy vermeme" çağrısı yapmış, Gabriel sert tepki göstererek, "Bu, ülkemizin egemenliğine yönelik eşi benzeri görülmemiş bir müdahaledir" ifadesini kullanmıştı.

ERDOĞAN, ‘HADDİNİ BİL’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gabriel'in açıklamasına da yanıt vererek, " Sen kimsin ki Türkiye'nin Cumhurbaşkanına konuşuyorsun, sen Türkiye'nin Dışişleri Bakanı ile konuş. Haddini bil. Kalkıp bize ders vermeye kalkıyor. Senin siyasetteki geçmişin ne, kaç yaşındasın?" ifadelerini kullanmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı söz konusu tartışma sonrası açıklama yapmamış, Almanya'da Funke Medya Grubu'nun Dışişleri Bakanı Gabriel'e yakın çevrelere dayanarak verdiği haberinde ise, Erdoğan'ın Gabriel'e ilişkin açıklamalarının "hayretle karşılandığı" ve "bu ifadelerin sahibi hakkında fikir verdiği"  öne sürülmüştü.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 15:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER