Almanya'da konuşan Çavuşoğlu: Bize insan hakları ve demokrasi dersi vermeye kalkmayın

Çavuşoğlu'nun konuşma yapacağı salon kapatılmıştı

Almanya'da konuşan Çavuşoğlu: Bize insan hakları ve demokrasi dersi vermeye kalkmayın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hamburg'daki Türk Başkonsolosluğu’nun rezidansında konuşma yaptı.

Çavuşoğlu daha büyük mekanda buluşmak, açık havada vatandaşları üşütmek istemediklerini, çevredekileri de sesle rahatsız etmek istemediklerini ancak bunun sorumlusunun, toplantıları engelleyenler olduğunu söyledi.

Üç görüşme salonunun iptal edildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "20 yıldır çalışan salonu, şimdi kapattılar, bu zamana kadar neredeydiniz? Bu sistematik bir engellemedir. Almanya her zaman dost gördüğümüz, dost görmek istemediğimiz bir ülkedir ama Almanya'nın sistematik Türkiye karşıtlığı. Vatandaşlarımıza yaptığı baskı, dostluğumuza yakışmaz," dedi.

"Bize insan hakları ve demokrasi gibi konularda ders vermeye kalkmayın" diyerek Almanya hükümetine seslenen Çavuşoğlu, isteyen siyasetçilerin Almanya'dan, İsveç'ten gelip Türkiye'deki vatandaşlarıyla buluşabileceğini, bunun demokrasinin gereği olduğunu ifade ederek, "Engellemeler bağlarımızı koparamaz" dedi.

Çavuşoğlu Alman hükümetine "Lütfen bu yanlış uygulamalarınızdan vazgeçin. Bizim Almanya'daki seçimlerde hiç baskı yaptığımızı, yönlendirme yaptığımızı gördünüz mü? Biz dost bir ülkenin iç siyasetine karışmama prensibi edindik" diye konuştu.

“Almanya'da ‘evet’ diyenler engelleniyor, ‘hayır’ diyenlere yardımcı olunuyor”, diyen Çavuşoğlu, yarın Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'le görüşeceğini ve bu durumu dile getireceğini ifade etti.

Türklerin Avrupa'da hiçbir radikalleşme örneği göstermediğini ifade eden Çavuşoğlu, "Çünkü bizim dinimiz radikalleşmeye karşı, İslam dini barış dinidir. DİTİB ve Diyanet İşleri sayesinde radikalleşme olmadı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 15:42

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
mavi
mavi - 3 yıl Önce

demokrasinin bütün değerlerini ayaklar altına almış olan insanların, başkalarına insan hakları ve demokrasi dersi vermesi, özellikle bunun , hergün insanlık suçlarının işlendiği bir yerden gelmesi çok ilginç..gülünç duruma düşürüyor insanı..

ARAS
ARAS - 3 yıl Önce

görünen köy klavuz i̇sti̇yor,herşey göründüğü gi̇bi̇ deği̇l maalesef,i̇çerde si̇yaset tükenmi̇şti̇,avrupa ne güzelde peyni̇r ekmek oldu.

SIRADAKİ HABER