Alman hükümeti: Türkiye'ye yardım şu an için gündemimizde değil

Alman SPD Genel Başkanı, hükümeti Türkiye'ye mali yardımda bulunmasını önermişti

Alman hükümeti: Türkiye'ye yardım şu an için gündemimizde değil

Alman koalisyon hükümeti ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles'in hükümeti Türkiye'ye mali yardımda bulunması önerisine hükümet sözcüsü Steffen Seibert yanıt verdi.

Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert, Türkiye'ye Almanya'dan bir yardımın 'şu an için gündemde olmadığını' söyledi.

SEIBERT: EKONOMİK AÇIDAN İSTİKRARLI TÜRKİYE'DEN YANAYIZ

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Seibert, bununla birlikte Alman hükümetinin ilkesel olarak ekonomik açıdan istikrarlı bir Türkiye'den yana olduğunu belirtti.

Geçen hafta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine dikkat çeken Seibert, telefon görüşmesinde Erdoğan'ın eylül ayı sonunda Almanya'ya gerçekleştireceği ziyaret öncesi 21 Eylül'de her iki ülkenin maliye ve ekonomi bakanlarının hazırlık amacıyla bir araya gelmelerinin kararlaştırıldığını kaydetti.

CEM ÖZDEMİR IMF'Yİ SALIK VERDİ

Almanya'daki Türkiye'ye yardım tartışmaları ile ilgili Eski Yeşiller Eş Genel Başkanı Cem Özdemir de bir açıklama yaptı.

Türkiye'ye koşulsuz mali yardıma karşı olduğunu söyleyen Özdemir, Türkiye'nin çökmesine izin verilmesi görüşünde olmadığını, ancak Türkiye'ye Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yardım etmesi gerektiğini savundu.

Yeşiller'in eski lideri, Türkiye'ye yardım koşulları olarak Merkez Bankası'nın bağımsızlığının yeniden tesis edilmesi, 'vurguncu ekonomi modelinin reformdan geçirilmesi', Erdoğan'ın 'cezaevine ait olmayan kişileri serbest bırakmasını' ve hukuk güvenliğinin sağlanmasını gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER