Alınak, BDP Genel Başkanlığı adaylığından çekildi

Mahmut Alınak, ’genel merkez barikatını aşamadığı’ gerekçesiyle sitem dolu bir açıklamayla BDP Genel Başkan adaylığından çekildi...

Alınak, BDP Genel Başkanlığı adaylığından çekildi

Eski DTP Kars İl Başkanı ve eski milletvekili Mahmut Alınak, geçtiğimiz günlerde BDP genel başkanlığına aday olacağımı açıkladığını ve aday olurken büyük hayalleri ve sonuç alacağına güvendiğim projeleri olduğunu belirtti.

Devletin Kürt meselesini silahla çözme projesini sivil mücadeleyle boşa çıkartarak akan kanı durdurmayı planladığını anlatan Alınak, "Önümüzdeki birkaç gün içinde İmralı ve Kandil ile görüşerek PKK'nin eylemsizlik kararı almasını sağlayacak, sonra da hükümete gidip operasyonları durdurmasını ve Kürdistan meselesini çözmesini isteyecektik. Hükümetin kanlı çözümde ısrarlı olduğunu biliyoruz. Bunu Türk ve dünya kamuoyu bir defa daha görecekti. Hükümetin tutumunu belli etmesinden sonra sivil projelerimizi devreye sokup onu yönetmez hale getirecektik. O durumda ya istifa edecekti, ya da masaya oturmak zorunda kalacaktı" dedi.

BDP'yi yeni mücadele tarzı ve projeleri ile sadece Kürtlere ve ezilen Türklere değil, tüm dünya ezilen halklarına kurtuluş yolunu gösteren bir parti yapmayı istediğini de kaydeden Alınak, şöyle devam etti:

"Halkı ve kurumları mücadele içinde örgütleyerek yeni bir insan, yeni bir hayat, yeni bir özgürlük anlayışı, yeni bir siyaset, ülke zenginliklerinin halka ait olduğu yeni bir ekonomi ve halka kul olan yeni bir devlet modeli inşa edecekti. Bu yeni devlet modelinde dünya barışı selamlanacak, erinden generaline kadar tüm silahlı kuvvetler terhis edilecek, tüm savaş araç ve gereçleri çöpe atılacaktı. Yerel güvenlik ilçelerde ilçe meclislerinin, illerde de il meclislerinin denetimindeki güçler tarafından sağlanacaktı. Parti içi demokrasi partinin ve mücadelenin varlık nedeni olarak kabul edilip, seçilenlerin atamayla değil herkese fırsat eşitliği tanınarak seçim yolu ile gelmeleri sağlanacaktı. Belediye başkanları ve meclisleri halk tarafından görevden alınabilecek ve belediyeler yerel parlamento olarak çalışacaktı. Dünyaya açılacaktık. Dünya ezilenlerini temsil eden parti ve kurumlarla çeşitli ilişkiler geliştirip dünya ailesinin bir parçası olacaktık. Kısacası sadece yereli şekillendiren değil dünya siyasetini de etkileyen bir parti olacaktık."

Bu siyaset anlayışıyla genel başkanlığa aday olmak istediğini belirten Alınak, "Ama genel merkez barikatını aşamadım. Ufukta yeni bir şey görünmüyor. Devlet, hükümet ve siyaset kendi kendisini tekrar edecek. Ne yazık ki gençler ölecek, evlere yine ateş düşecek. Acı olan ise, kimse bu ateş deryasının daha ne kadar can alacağını bilmiyor. Tam bir çaresizlik hüküm sürüyor" dedi. (focushaber)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER