Ali Babacan: Kanal İstanbul gibi rant projeleriyle yatıp kalkıyorlar, zihniyet bu

Babacan Eskişehir'de konuştu

Ali Babacan: Kanal İstanbul gibi rant projeleriyle yatıp kalkıyorlar, zihniyet bu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Kanal İstanbul gibi çevre etkisini bile doğru düzgün ölçmedikleri rant projeleriyle yatıp kalkıyorlar. Zihniyet bu." dedi.

Babacan, partisinin 1. Olağan Eskişehir İl Kongresi’nde konuştu. Babacan, "Bunlardan önce yapmamız gereken çok iş var. Depreme hazırlık, tarımda sulama projeleri gibi. Ayrıca ülkemizin limanlarını büyütmemiz gerekiyor. Limanlarla demiryollarının bağlantılarının kurulması gerekiyor. Doğudan batıya, kuzeyden güneye yük taşımacılığını demiryollarıyla sağlayacağız." değerlendirmesini yaptı. 

Babacan, "Kredi borçlarını pandemi döneminde ödemesiz ve sıfır faizli yeniden yapılandırmak lazım. Anladık kasayı boşalttınız, hibe vermiyorsunuz. Esnafı hiç olmazsa 'vergi vergi' diye sıkboğaz etmeyin. Dükkân kapalı, siftah yok, esnafın cebine para girmiyor. Kirasını bile ödemekte zorluk çekiyor. Kira stopajını hiç almayın. Zamanı gelince mal sahibinden alırsınız." diye konuştu. 

ÇİFTÇİ DESTEKLERİNE ARTIŞ SIFIR

Babacan, "Meclis'te gelecek yılın bütçesi görüşülüyor. Bakıyoruz, gelecek yıl için tarımsal destek ödeneği 22 Milyar TL. Bu yıl da zaten 22 milyar TL idi. Yani 2020’den 2021’e artış sıfır. Bir de Cumhurbaşkanlığı ödeneğine bakıyoruz; 2021 bütçesinde 2020’ye göre tam %28 artış var. Siz “itibardan tasarruf olmaz” diyerek, kendi harcamalarınızı her yıl enflasyonun çok üzerinde artırırken, çiftçimizin en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda gereken desteği vermeyeceğinizi ilan ediyorsunuz. Bu, ülkenin gerçeklerinden, tarımından, çiftçisinden habersiz olmak demektir." ifadesini kullandı. 

Babacan, "Gençler 'Düşüncelerimi yazarsam gece yarısı polis kapımızı çalar, ileride bu yazdığımı önüme koyup iş vermezler' diye çekiniyor. 'Silivri soğuktur şimdi' diye şakalaşıyor. İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadıkça demokrasimiz ilerlemeyecek. Tüm bu sorunların çözümü çok kolay, tek bir harekete bakar. İktidara geldiğimizde bir parmak şıklatacağız, 'Gençler özgürsünüz' diyeceğiz." açıklamasını yaptı. 

Babacan konuşmasını şöyle sürdürdü: 

YÖK’Ü KALDIRACAĞIZ

"Üniversitelerimizi özgürleştireceğiz. Bunun yolunun Yüksek Öğretim Kurulu’nu kapatıp kaldırmaktan geçtiğine inanıyoruz. 12 Eylül darbesinin akademideki kalıntılarına son vereceğiz. Üniversitelerde itaatin değil, aklın ve bilimin önünü açacağız."

"Gençlerimiz 'Boşuna mı okuduk?' diyor. Gençlerin hayallerine vurulan prangaları teker teker söküp atacağız. Gençlerimiz kendi ayakları üstünde duracaklar. Kara kara düşünmeden yuvalarını kuracaklar, ailelerine muhtaç bir şekilde yaşlanmayacaklar. Her gün bize yerlilik ve millilik anlatanlara sesleniyorum: Gençlerimizi öyle bir noktaya getirdiniz ki, gençlerimiz yarınlarını kendi vatanlarında kurmak istemiyor. Bu mudur yerlilik? Bu mudur millilik? Bu mudur milliyetçilik?

"Kamuda işe alımlarda mülakat sistemine son vereceğiz. Mülakat olmuş particilik aracı, mülakat olmuş bazı toplum kesimlerini dışlama aracı, mülakat olmuş eş, dost, ahbap kayırma aracı. Onun adamı, şunun yakını, bu partiden demeyeceğiz. Liyakata ve bilgiye değer vereceğiz."

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 12:15

YORUM EKLE
YORUMLAR
suçlu kim tabiki oy verenler
suçlu kim tabiki oy verenler - 6 ay Önce

eskişehir sakarya kocaeli bilecik seçmeni olsam hani bize kanal derim izmit körfezini sakarya nehrine bağlayan kanal isteriz derdim .ama işte dar bölge seçim sistemi olmadığı için yukarıdan topçuyu motorcuyu milletvekili adayı yapıyor lideride her cuma arka fona bir cami koydumu düşünmeden oy veriyor.ya bu akp camiyle dinle vatanla milletle alakası yok .adam ihalelere bakar cami ihalesi bizdemi değilmi yol ihalesi bizde mi değil mi taksime atatürk kültür merkezi yapılıyor bu ihale bizde mi değilmi köprü ihalesi bizde mi değil mi kanal ihalesi bizdemi değil mi.seçmen şunu anlamalı siyaset ideolojiden ziyade mal mülk yönetimi ve paylaşımı işi.değilse çok aldanırlar.çokta ağlarlar niden böyle oldu diye.tabi sen kafayı kullanmassan olur böyle şeyler.bir ara tarım bakanıda urfalıydı adam baskı yapamadımı gap projesi için kanala gömeceğin parayı gelir getiren projelere niye gömmüyorlarsa sadece kendileri rant elde edeceği yere gömüyorlar.

SIRADAKİ HABER