Ali Babacan: İçki yasağı Osmanlı'da bile geri tepti

Hükümet kanadından içki yasağı hakkında ilginç tepki...

Ali Babacan: İçki yasağı Osmanlı'da bile geri tepti

Başbakan yardımcısı Ali Babacan, Seattle Dünya İş Konseyi üyelerine yaptığı konuşmada, içki yasağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Buradaki konuşmasında, "Amerikan gazetelerinde Türk hükümetinin daha mezhepsel yaklaşım sergilediği ve seküler çizgiden uzaklaştığı yönünde haberlerin doğru olup olmadığı" yönündeki bir soruyu cevaplayan Ali Babacan şunları söyledi:

“On yıllarca Türkiye’de laiklik anlayışı sağlıklı değildi. Biz daha Anglosakson bir laiklik anlayışına varmak istiyoruz. Etnik ve dini inanışlara eşit uzaklıkta olunmalı. Türkiye’de Müslüman çoğunluk ve gayrimüslim azınlıklar yaşıyor. Dini özgürlükler konusunda şimdi normalleşiyoruz. Halkımızın da isteği bu yönde.”

İÇKİDE YASAK GERİ TEPİYOR

"Özgürlük ve haklar konusu ile içki kısıtlaması" konusundaki bir soruya da yanıt veren Babacan, “Osmanlı zamanında bile içkiyi yasaklamaya çalışan sadece bir padişah çıktı, o da geri tepti. ABD’de içkinin tamamen yasaklandığı bir dönem olmuştu, o da geri tepti” sözleri ile Türkiye’de içkinin yasaklanması gibi bir durumun olmadığını, sadece Amerika’da da olduğu gibi, alkol satışı ile ilgili saat kısıtlaması ve okullara belirli uzaklıkta olma zorunluluğu getirildiğini belirtti. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 20:55
YORUM EKLE