Ali Babacan: 2018'de Abdullah Gül ortak aday olsa kazanıyordu

Babacan, 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül'e adaylık teklif edildiğinde kendisinin de masada olduğunu belirterek "Aday olsaydı kazanıyordu" dedi

Ali Babacan: 2018'de Abdullah Gül ortak aday olsa kazanıyordu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül'ün ortak adaylığıyla ilgili açıklama yapan Babacan, "2018'de ortak aday çıkmadı Türkiye 5 yıl kaybetti. Abdullah Gül'e teklif yapıldığında ben de masadaydım. Aday olsa kazanıyordu" dedi.

Babacan, Gül'ün adaylığının neden gerçekleşmediği sorusuna "Olmadı çünkü ortak aday formülü son günlere kadar gider iken, ki o zaman şöyle oldu, diğer siyasi parti genel başkanları geldiler, bunu teklif ettiler, ortak adaylık konusunu. Teklif edenleri topladığınızda, eğer ortak adaylık olsaydı, rahatlıkla seçimi kazanacak bir tablo vardı ortada" yanıtını verdi.

Alaattin Çakıcı'yı kast ederek "Daha yakın bir zamanda bir suç örgütünün hapiste olan bir lideri iktidarın küçük ortağının açık desteğiyle, açık bir şekilde mecliste özel bir yasal düzenlemeyle serbest bırakıldı" ifadesini kullanan Babacan Türkiye’de siyasal şiddetin yeniden sokaklara döndüğünü söyledi.

Babacan’ın açıklamaları şu şekilde:

"Gazeteciler ismen hedef gösteriliyor ve sokakta şiddet görüyorlar. Siyaset yapanlar ismen hedef gösteriliyor ve şiddet görüyor. Buradaki üzücü durum; bu ülkedeki bütün yetki tek elde toplandı. Bu yetkiyi tek elde toplayan kişinin Sayın Cumhurbaşkanının da nihai bir sorumluluğu var. Gazeteciler, siyasetçiler sokak ortasında şiddet gördü. Bu konularda Sayın Cumhurbaşkanının bugüne en ufak bir ifadesini duymadım. Üzücü olan taraf bu. Halbuki böyle durumlarda devlet, devlet olduğunu gösterir."

"Küçük ortak hedef gösteriyor, sokak çeteleri de gereğini yapıyor. Böyle bir ülke olabilir mi?" diyen Babacan "Ondan sonra bu gençler niye Türkiye'de kalmak istemiyor. Ne yapsınlar? Böyle bir ülkede yaşamak istemiyor gençlerimiz. Halbuki devlet gücünü bu noktalarda gösterecek" diye konuştu.

Organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten talep edilen Sedat Peker'in son dönemde YouTube üzerinde yayımladığı videolarda dile getirdiği iddialara da değinen Babacan "3 tane video yayımlanmış, ben ilkinin 2-3 dakikası seyredip dayanamadım, kapattım. Şu sebeple ülkem adına üzülüyorum… Şu anda yapılması ihtiyaç duyulan nedir? Bu iddialar var mı? Savcılığın derhal resen hareket etmesi lazım. Burada bir sürü iddia var. Düzgüsel işleyen bir devlet yapısında bu tarz şeyleri değerlendirmek siyasal partilerin işi olmamalı. Savcılıkların derhal harekete geçip bu iddiaların doğru olup olmadığını araştırması lazım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2021, 20:54

YORUM EKLE
YORUMLAR
bırakın bu işleri
bırakın bu işleri - 5 ay Önce

o zamanki konjektürde abdullah gül aday olsa yine seçilemezdi zaten böyle bir etkisi halkta karşılığı olmayan bir lider.muhalefettede çok kaliteli aday yoktu.chp daha genç özgür özel koysa o zaman çıkıp ali babacan kendi başka bir partiden aday olsa belki bir ihtimal ama yine de o konjektürde kimse kazanamaz çünkü 15 temmuzda milleti iyice konsolide ettiler. ama şuan karşısına kim koyarsanız koyun erdoğan kaybedecek.bütün yalanları bütün foyaları ortaya çıktı.halkı ikna edemiyorlar artık. hele şu damat erdoğanın bütün imajını yerle bir etti.ikincisi erdoğan mhp ile ittifak yaparak hayatının hatasını yaptı.başkanlık sisteminde her parti tek aday olsaydı bunlar başına gelmezdi.ama iyi oldu millet değilse puta tapar gibi adama tapıyordu içi boş çıktığı anlaşıldı.

SIRADAKİ HABER