Alevi örgütlerinden İstanbul Valiliği önünde protesto

Uğur Kurt'un katledilmesi protesto edildi...

Alevi örgütlerinden İstanbul Valiliği önünde protesto

İstanbul’da Alevi örgütleri, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Uğur Kurt'un katledilmesini protesto etti.

Yapılan açıklamada ise İstanbul Valisi ve Başbakan'ın yaptığı açıklamalarla Alevileri hedef gösterdiğini ve saldırıları meşrulaştırdığı belirtildi.

Özgür Demokratik Alevi Derneği (ÖDAD), Alibeyköy Dersimliler Derneği, İmranlı Köyleri Danışma Derneği, Koçgiri Kültür Derneği Girişimi, SEV-DER, Pertekliler Derneği, Ağuçan Derneği, Dersim Gazetisi’nin de bulunduğu bazı Alevi örgütleri üye ve yöneticileri, Okmeydanı'nda cemevi bahçesinde polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Uğur Kurt'un katledilmesini ve yetkililerin Alevileri hedef gösteren açıklamalarını İstanbul Valiliği önünde protesto etti.

"Kin ve öfke iktidarının faili olduğu yurttaş katliamlarını lanetliyoruz" yazılı pankart açıldığı valilik önünde basın açıklamasını ÖDAD Başkanı İmam Balsever yaptı. Balsever, AKP hükümetinin "sistematik olarak katliamlara devam ettiğini" söyledi.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat birimi tarafından hazırlanan raporda yer alan "Gezi eylemlerine katılanların yüzde 78'i Alevi" olduğu yöndeki açıklaması nedeniyle İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya tepki gösteren Balsever, Alevilerin İstanbul Valisi tarafından hedef gösterdiğini söyledi.

Balsever, "Yaşananlar gösteriyor ki halk düşmanı bu zihniyet yolsuzluk ve Soma katliamlarının üstünü örtmek üzere Alevileri hedef haline getirmek istiyor. Gezi direnişinden bu yana Alevileri hedef gösteren başta İstanbul Valisi derhal istifa etmelidir. İstanbul Valisi 'olayları yapanların yüzde 78'i Alevi kökenli vatandaşlardır' diyerek Alevileri suçlu 'terörist' göstererek katliamları ve katledilmeleri meşru kılarak polisin hedefi haline getirmiştir" dedi.

Uğur Kurt'un öldürülmesi olayına ilişkin Başbakan Erdoğan'ın "polis eli kolu bağlı mı duracak" açıklamasını da eleştiren Balsever, Başbakan Erdoğan'ı açıklamalarından dolayı halktan özür dilemeye çağırdı. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2014, 11:32
YORUM EKLE