Albayrak’tan koronavirüsün ekonomik etkisine ilişkin açıklama: Ülkemiz hazır ve tedbirlidir

Albayrak, “Olası senaryolara karşı kendi alanlarına ilişkin yol haritalarını hazırladı” dedi

Albayrak’tan koronavirüsün ekonomik etkisine ilişkin açıklama: Ülkemiz hazır ve tedbirlidir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüsün ekonomik etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Albayrak, "Koronavirüs ile olduğu gibi ekonomik etkileriyle mücadelede de sorun küresel, mücadele ulusaldır" açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin olası senaryolara hazırlıklı olduğunu savunan Albayrak, "Koronavirüs salgınının ekonomimize etkilerine karşı hazırlıklı hale gelmeyi öncelikli gündemimiz olarak belirlemiştik. Tüm kurumlarımız dünyada alınan önlemleri, ortaya konulan öngörüleri analiz etti. Olası senaryolara karşı kendi alanlarına ilişkin yol haritalarını hazırladı” dedi.

Albayrak’ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

​Koronavirüs ile mücadelede olduğu gibi ekonomik etkileri ile mücadelede de 'Sorun küresel, mücadele ulusaldır.' Bu kapsamda, TOBB, TİM, DEİK, TESK, TÜSİAD, MÜSİAD, başta olmak üzere birçok STK’dan ve sektör temsilcilerinden sürece ilişkin değerlendirmeleri ve taleplerini aldık.

Ülkemiz, böyle süreçleri çok rahat bir şekilde atlatmanın güvencesi konumunda olan; güçlü üretim altyapısına, düşük borçluluğa, kaliteli ve yetişmiş insan gücüne, ayrıca dinamik bir iç pazara sahiptir. Olası bir küresel türbülansa her zamankinden daha fazla hazır ve tedbirlidir.

Milletimiz şunu çok iyi bilsin ki, atılacak adımlar Türkiye ekonomisi için olduğu kadar Türkiye ekonomisinin geleceği ve hedefleri için de bir koruma kalkanı olacaktır. Üretim ve istihdamın sekteye uğramaması, iş gücü piyasamızın korunması süreçte birinci önceliğimizdir.

Piyasaların likiditeye erişiminde en ufak aksaklık olmayacak şekilde önlemler alınmış ve alınacaktır. En fazla etkilenen sektörler öncelikli olmak üzere tüm sektörleri kapsayacak bir dizi destek ve önlem uygulanacaktır.

Atılacak adımlar Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından bu hafta açıklanacaktır. Ayrıca kurumlarımız da gerekli adımları hafta boyunca atacaktır. Bu tedbirler dinamik tedbirlerdir. Süreçler yakından takip edilecek ve gerekli noktada yeni tedbirler hızla uygulamaya sokulacaktır."

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 18:58

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Fırat Aal
Ali Fırat Aal - 11 ay Önce

AL-LAH BELANIZI VERSIN yalanlarınız perişan etti

Halk
Halk - 11 ay Önce

Kayınbaba usta yalanci hirsiz damat acemi ustalasiyor yalanci ahlaksiz yeni ekonomi paketi aciklayacak fakir isci icin degil serefsiz hirsiz zengin yandas paketi bunlar defolmadikca ulke düzelmez koronovirusu nasibiniz olur ınşallah

SIRADAKİ HABER