Albayrak'tan enflasyon açıklaması: Beklediğimizin daha üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık

Albayrak, enflasyonun beklenenden fazla artış gösterdiğini söyledi

Albayrak'tan enflasyon açıklaması: Beklediğimizin daha üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, eylül ayında yüzde 3.46 artması beklenen enflasyonun yüzde 6.30 oranında artış göstermesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

"Beklediğimiz oranların daha üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık" diyen Albayrak, "Demek ki piyasadaki fiyatlamalar ölçüsünde, son dönemde bahsettiğimiz stokçuluk davranışlarının fiyatlar üzerindeki etkisinin bir algı değil, gerçek olduğunu görmüş olduk" ifadesini kullandı.

"En kötüyü geride bıraktık" ifadelerini kullanan Albayrak, "Trend ekim ayıyla birlikte kırılacak. Haftaya enflasyonla mücadele çerçevesini açıklayacağız" diye devam etti.

"Dengelenme sürecini görmeye başladık. Ticaret erbabı ve bunun takibi çok önemli" görüşünü dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

Vatandaşlar sahada, kamu görevlileri sahada. Son iki ayda 22 binden fazla şikayet geldi, biz etkin şekilde sahada mücadele ettik. Bu işin ciddiyeti açısından vatandaş merkezli çok yakın bir süreci ortaya koymamız lazım. Ekim çok daha somut neticelerin olacağı bir ay olacak.

Enflasyonla mücadele kapsamında paydaşların tamamıyla önden görüşme yapacağız. Haftaya fiyatlama, indirim, sorumluluk alma anlamında taşın altına eline koyma noktasında süreç başlatacağız.

Tüm bu davranışlar tüm kesimleri etkiliyor. Hep birlikte mücadele elzem. Fiyatlamayı etkileyen sektörler başta olmak üzere görüşmeleri yapıp haftaya bununla ilgili genel kamuoyu açıklamasıyla bunun topyekün mücadele gerektirdiğini seslendireceğiz.

KAMU MALİYESİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM OFİSİ ve MCKINSEY HAKKINDA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladığı programda Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisini'ni kurduklarını duyurmasının ardından işleyişle ilgili de bilgi verdi.

Bakan Albayrak'ın sözleri şöyle:

Türkiye'de bir sistem değişikliği yaşadık. Birçok çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Yabancı firmalarla çalışıyor söylentileri dün de çalışıldı bugünde çalışılacak, yarın da çalışılır. Sadece bahsi geçen firmayla (McKinsey) görüştük bilgi aldık.

Tek firmadan değil birçok firmadan görüş aldık. Amerikalı var Avrupalı şirketler var. Danışman hocalarımızdan da katkı aldık. Yeni dönemde bir ofis kurduk bu ofis tamamen yerli ve milli. Görüş alacağız ama yerli ve milli duruşla biz yöneteceğiz. Yapılan yorumlar cehaletten değilse ihanettendir.

Biz çok sağlam yerli ve milli bir dik duruşla en ufak bir sekteye uğratmadan Cumhurbaşkanımızın önderliğinde emin adımlarla yürüyoruz. Milletimizin yüzünü yere eğen en ufak bir şey yapmayız.

Türkiye'ye özgün kendi modelimizi uygulama noktasında kendi milli aklımızı ortaya koyarak ofisi kurduk. Ofisin başında biz varız. Yarın öbür gün başka akıllara da soracağız.

‘ABD İLE TÜM SÜREÇLERDEN DİK DURUŞUMUZLA ÇIKTIK’

Yurt dışı kaynaklı spekülatif adımların herkes farkında, çok güçlü spekülatif ataklar püskürttük. Çok güçlü bir duruş sergiledik ve bundan hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz.

Türkiye, tehdit diline bugün de yarın da boyun eğmeyecektir. Türkiye'nin dostluğu da düşmanlığı da kıymetli. ABD ile tüm süreçlerden dik duruşumuzla çıktık. Türkiye dostluğu samimi şekilde ifade edenlerle yan yana sürdürmeye devam edecek.

CARİ FAZLADAN BAHSEDECEĞİZ

Türkiye'nin ekonomik durumu bütün temel göstergeleri çok güçlü. Kamu borçluluğunda en düşük ülkelerden biri, hanehalkında dünya ortalamasının hayli hayli altında.

Geçen hafta Almanya'daydık. Türkiye'nin genç nüfusu var. Türkiye'nin geleceğine umutlu ve sağlam adımlarla yürüyeceğinden en ufak bir şüphemiz yok. Bunu muhataplarla yapılan toplantıda çok net görüyoruz. Birilerinin yalanlarını algı üzerinden gerçekleştirmesine izin vermemeliyiz.

Türkiye'nin ekonomik durumu bütün temel değerleri çok güçlü. Toplam borcu yüzde 35'lerde. Birilerin yalanlarını algı üzerinden gerçekleştirmesine izin vermemiz lazım Bu oyunu geçmişten iyi hatırlamak lazım.

Türkiye çok güçlü potansiyeliyle nadir ülkelerden bir tanesi. Bölgesel ve küresel sınamalar bizi beklerken bu sınamalar bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Biz artık cari açık değil cari denge, cari fazladan bahsedeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 21:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER