Ala'ya “Hakkari ve Şırnak'ın ilçe olmasından neden vazgeçildi?” sorusu

İçişleri Bakanı Efkan Ala, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Ala'ya “Hakkari ve Şırnak'ın ilçe olmasından neden vazgeçildi?” sorusu

İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya “Hakkari ve Şırnak'ın ilçe olmasından neden vazgeçildi?” sorusu yöneltildi.

Ala'nın cevabı şöyle:

“Meclis'te değerlendirme yapıldı karar tekrar değperlendirielecektir hangi yönde karar verilirse gereği yapılacaktır. Biz onu değerlendireceğiz. Bu yapılsaydı bile devlet kurumlarının tamamı taşınmayacaktı. Kısmen taşınacaktı bazı kurumlar.”

İçişleri Bakanı Efkan Ala, NTV canlı yayınında Funda Görey'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Ala'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

ELAZIĞ SALDIRISI

“Elazığ'daki saldırı bomba yüklü bir minibüsle yapılan intihar saldırısı. 3 polisimiz şehit oldu 217 kişi yaralandı. 115'i polis 102'si sivildi 83'ü hastanede 1 kişinin durumu kritik. 1 kişi başka bir ilde gözaltında.

“PKK'nın aracı nereden aldığı nasıl getirdiği nereye götürdüğü berraklaştı. Bir takım hususlar ortaya çıktı.

“Bomba yüklü araç ana yollardan değil de köy yollarından gelmiş. Oradaki bir kameraya takılıyor. Ama bu plaka bildirilmiş plaka değil. Teröristin kimliği belli oldu.

İSTİHBARAT

“İçişleri Bakanlığı'ndaki istihbarat birimlerinin fonksiyonları yeniden ele alınıyor. Burada alternatifleri sunacağız. Diğer taraftan MİT'in şu andaki hem yapısı hem fonksiyonu eksiği fazlası ele alınıyor. Gerçekten aldığı istihbaratı değerlendirecek olan kurumsal yapı ihtiyacı gözetiliyor.

“Devletin istihbarat örgütlerinin aldığı istihbaratı değerlendirip devletin politikasına yol gösterecek değerlendirecek bir koordinasyon birimi oluşacaktır. Buna ihtiyaç var. MİT ağırlıklı olarak dış istihbarata bakacak ama iç istihbarattta ne kadar alanda görevli olacak onu tartışıyoruz.

“Şu kesin içerideki emniyet jandarma istihbaratı iç istihbarata bakacak ama değerlendirmeler sonucunda farklı kararlar da alabiliriz Başbakanlık'a bağlanması...

'FETÖ' İLE MÜCADELE İÇİN AYRI KURUMSAL YAPI PLANLANIYOR MU?

“Elbette belli bürolar bu iş için takip edecektir.

TSK'DA YENİ YAPILANMA

MGK'da şu anda sivil irade ağırlıkta. MGK'nın yapısı şu anda gündemde değil.

EMNİYETTE 'FETÖ' İHRAÇLARI

Şimdi kripto olarak gizlenmiş yeni soruşturmalarla ortaya çıkan 50-60 kişi oluyor. Buna dünyada söylenebilecek en son tanımlama cemaat olabilir. Bu bir gizli ve bir istihbarat örgütü gibi kurgulanmış gibisi fazla taş çıkartacak cinsten kurgulanmış. Polislere ilişkin daha da var tespit edilen.

“Yeni açığa almalar olabilir. 17-25 Aralık'ta 81 il emniyet müdüründen 74'ü bunlardandı. Daire başkanlarının tamamı bunlardandı onları da aldık. 5 bin civarında kişiye soruşturma açtık.

POLİSE AĞIR SİLAH YETKİSİ

“Ağır silah alıyoruz, güç dengelenmeli. O zaman bile MİT'in elindeki birkaç füze işe yaradı. Külliye'de onlara bombalarken atıldı ve biz etkisini gördük onun.

HAKKARİ VE ŞIRNAK'IN İLÇE OLMASINDAN NEDEN VAZGEÇİLDİ?

“Meclis'te değerlendirme yapıldı karar tekrar değperlendirielecektir hangi yönde karar verilirse gereği yapılacaktır. Biz onu değerlendireceğiz. Bu yapılsaydı bile devlet kurumlarının tamamı taşınmayacaktı. Kısmen taşınacaktı bazı kurumlar.

ÖZEL HAREKATÇILARIN KPSS'SİZ ALINMASI

“Şu anda biz 10 bin kişiyi normal polis memuru ilana çıktık 60 ve yukarı alanlar müracaat ediyor. Ama Özel Harekat'a alacağımız adaylardan KPSS'yi kaldırdık bir de askerlik şartı arıyoruz. İlana çıkacağız ilanda askerlik şartı arayacağız KPSS şartı aramayacağız."

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2016, 14:56
YORUM EKLE