Akşener'den erken seçim tahmini: Haziran gibi olabilir

Akşener, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Akşener'den erken seçim tahmini: Haziran gibi olabilir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gündemdeki konulara ve erken seçim tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

YouTube üzerinden yayın yapan Karar TV’de “Gündem Özel” programına konuk olan Akşener, koronavirüs aşısını önce Erdoğan’ın olması gerektiğini söyledi. İYİ Parti lideri aşı konusunda şöyle konuştu:

“Çin aşısının ben güvenilir olup olmadığından ziyade, henüz üçüncü aşamayı geçmediklerini okuyoruz. Rusya’nın aşısı var, Almanya’nın aşısı var ve ABD’nin aşısı var. Bunların üçüncü fazlarını geçtiğine dair bilgilimiz var. Mesele aşının ötesinde bir zihniyet meselesi. Biz Türkiye olarak Partili Cumhurbaşkanlığına kurumsal olarak geçtikten sonra ondan evvel Sayın Erdoğan’ın en hoşlandığı şey bireysel ilişki kurmaktı. Yurtdışındaki ülkelerle şahsi ilişki kurmaktı, kurumsal değil. Aynı şey bugün Çin ile ilgili geçerli. Bir dönem Sayın Putin sevdası vardı şimdi Çin’in yöneticileri dostum olmuş durumda. Tek bir aşı o aşının olumsuz sonuçlarıyla karşılaştığımız süreçte bıraktık onu diyelim, Türkiye’ye aşı nereden gelecek? Almanya’dan hatta Rusya’dan bağlantıların kurulması gerekir. Böyle bir çalışmanın yapılması gerekirdi vatandaşın sağlığı açısından.”

“İSTER HOLLANDALI, İSTER KATARLI”

Akşener, Katar’la son dönemde yoğunlaşan ilişkiler hakkında da konuştu. “Türkiye ekonomisini bu kadar paranın rahatlatması mümkün değil. Ama niye Katar’a satıldı diye bir kavram yok. Katar yerine matara da olabilir. Bizim parti olarak, Türkiye’ye yabancı yatırımın gelmesine itiraz etmemiz mümkün değil” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“İster Hollandalı ister Katarlı orada mesele yok. Tank Palet Fabrikasını, yani dövüşe dövüşe manevi manada dövüşe dövüşe helak oldu Türkiye, ne olduğunu bilmiyoruz biz. Bilinen nedir? 50 milyon dolarlık eksik sebebiyle verildiğine dair. Tecrübe, bilgi birikimi getirecek bir yatırımsa 50 milyonu biz verelim, getiren ele. Bütün mesele Katar ile olan ilişkilerdeki gizlilik. Su meselesi deniliyor ne olduğunu bilmiyoruz, ticari sır diye bir kavram var. Katar’ın Katar olmasıyla Müslüman olmasıyla alakası yok bu gizlilikle alakalı bir durum. Bu tür ilişki biçimleri ileriki aşamalarda bu ülkenin başını derde koyar.”

"TARİHE NOT EDELİM, KAVGA EDEN KAYBEDECEK"

İYİ Parti lideri, erken seçimin ise ‘vatandaşın isteği’ olduğunu belirtti. “Vatandaş seçim istiyor ama kavga istemiyor. Vatandaş kendi derdinin konuşulmasını istiyor” ifadelerini kullanan Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Türkiye’yi taşıyamadığını dile getirdi. Seçimn 2023’e kalmayacağını savunan Akşener, şu yorumu yaptı:

“Sistemini Türkiye taşıyamıyor, bu sistem de Türkiye’yi taşıyamıyor. Mecburen bu seçim olacak 2023’e kalamaz. İkincisi fakirliğin yönetildiği bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Milletvekilinin itibarı yok. Seçim kazanmaları mümkün değil. Gördüğüm kadarıyla 2021 Haziran gibi seçim olabilir. Erdoğan kışı sevmez. Haziran’da seçim bekliyorum, olması da gerekiyor. Çünkü, çok feci bir fakirlik var.”

‘AKP EN ÇOK KARARSIZ SEÇMENDEN KORKUYOR’

“Kararsız seçmen kitlesi oluştu. O kararsız seçmenlerin dağıtılması gibi bir kavram var, en yüksek oya tekabül eden siyasi yapıya en fazlası konuyor. Halbuki koptuğu yer orası. Eğer hiç karasızı dağıtmadan baktığınız zaman gerçekten ciddi bir düşüş var. En fazlası da Ak Parti seçmeninden.”

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 14:18

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER