Akşener: Ayasofya ibadete açılsın ama siyasete kapatılsın dedik

Meral Akşener, partisinin haftalık grup toplantısında konuştu

Akşener: Ayasofya ibadete açılsın ama siyasete kapatılsın dedik

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin haftalık grup toplantısında konuştu.

Meral Akşener'in konuşmasından satır başları şu şekilde: 

"Sultan Mehmet’in mekanı Ayasofya yeniden ibadete açıldı. Sağ cenahın içinde yer alan her bireyin herhalde en genci bizim yaşlarımızda olan bir neslin talebiydi. Açıldı, hayırlı olsun ama en başta yaptığım uyarıyı yeniden yapmak istiyorum: İbadete açılsın ama siyasete kapatılsın. Sayın Erdoğan bir açıklama yaptı. Bekledim ki bu talebi sağ duyu ile birleştirsin. Yaptığı açıklama birleştiren değil ayrıştıran konuşmaydı. Cumhurbaşkanı olarak değil, AK Parti Genel Başkanı olarak yine karşımızdaydı."

'AYASOFYA'NIN İKİNCİ FATİH'İ ATATÜRK'TÜR'

"Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün aldığı kararı hata olarak niteledi. Kendine gel sayın Erdoğan. Yeni Türk devletinin kayıtlarına cami olarak tescil ettiren ikinci kişi o beğenmediğin Mustafa Kemal Atatürk’tür. Utanmadan tarihe ihanet yakıştırması yapmak makamı ne olursa olsun haddi değildir. Haddini bil Sayın Erdoğan. Ayasofya'nın fatihi Fatih Sultan Mehmet, Cumhuriyet dönemindeki fatihi Mustafa Kemal Atatürk’tür"

'KİMSE AYASOFYA ÜZERİNDEN ATATÜRK'E DİL UZATMASIN'

"Kimse Ayasofya üzerinden Atatürk ve silah arkadaşlarına dil uzatmasın. Onlar olmasaydı tapusunda Türk devleti yazan bir Ayasofya Camii olamazdı. Bu işler yapılırken tarihi gerçeklere ve kimseyi incitmeyeye özen göstermek gerekirdi. Sokakta Ayasofya üzerinden kavga eden bir kişi var mı? Yok. O zaman neden devletin zirvesinde kriz varmış gibi davranıyorsunuz."

'MUHALEFET KARAR VERMİŞ  GİBİ KAVGA ÇIKARIYORLAR'

"Ayasofya’nın ibadete açılması gündeme geldiğinde bir araştırma önergesi verdik. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Saray sözcüsü dış basına şöyle bir açıklama yaptı: Ayasofya kararı muhalefetle birlikte alındı. Verdiğimiz önerge dışarıdan gelen tepkilere ortak akılla cevap verebilelim diye verdik. Sultan Mehmet fethetmiş, Atatürk tapuya cami demiş. İçeride sanki muhalefet karar vermiş gibi kavga çıkarıyorlar, dışarıda muhalefetle karar verdik diyorlar.Devlet yönetmek önceden görüp adım atmayı gerektiriyormuş anladınız mı? Eğer iddia ettiğiniz gibi yerli ve milliyseniz Andmız’ı hemen geri getirin. Evlatlarımızın Türk’üm demesinden korkmayın. Türk olun."

'NEDİR BU RANT İŞTAHIN SAYIN ERDOĞAN?

"İstanbul 2. İdare Mahkemesi Kanal İstanbul ile ilgili rapor istedi. Ama sayın Erdoğan yargıyı arkadan dolaşmaya çalışıyor. Dava devam ederken 100 binlik planlar çıktı. 5 binli ve binlik planlar askıya çıktı. İstanbul’un Fatih’in emaneti olduğu unutulup 5 müteahhitin istediğini yapıyorlar. Nedir bu rant iştahın Sayın Erdoğan?Tarın arazilerini betona gömeceksin farkında mısın? Aziz milletimizin yüzlerce milyar lirasını bir çırpıda yok edeceksin farkında mısın?Mesele rant olunca gözünü 4 açan iktidar, mesele milletin sorunları olunca görmezden geliyor. Mesela 39 yaşındaki Emine… Kardeşlerine hem abla, hem anne olan Emine… Evladının ‘lütfen ölme anne’ dediği Emine…İktidar Emine Bulut ile ilgili tek kelime etmedi. Mesela evladının rızkı için 2 işte çalışan Fatma… İş arkadaşı tarafından öldürüldü. Mesele genç yaşta evlendirilen ve hamile kalınca okulu bırakmak zorunda kalan Rabia…"

'GEÇEN YIL 474 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ'

"Türkiye’de sadece geçen yıl 474 kadın öldürüldü. İçlerinden biri çıkmış AK Parti’den önce kadının adı yoktu diyor. Öldürülen, şiddet gören kadınlarımız. İş yerlerinde evlerinde tacize uğrayan kadınlarımız. Acılar yaşandıktan sonra nutuklar atmak işe yaramıyor. İktidar olmak bilinç ve irade gerektirir. Kadının ve çocuğun mutsuz olduğu ülkede herkes mutsuz ve huzursuz olur. Bir kardeşimiz Diyanet’e telefon açıp eşim beni dövüyor ne yapmam gerekir diye soruyor. Diyanet, otur sus, özür dile bir daha yapmayacağım de diyor."

"Kadının sırtından sopayı, karnından sopayı eksik etmeyin diyen hakimler var. Bu konuda mücadele eden kadınlara takipsizlik veriliyorsa…Avukat olan Ezgi’nin şikayetlerine takipsizlik veriliyorsa bu ülkenin adaletinde sorun var. Böyle olursa Ezgiler şiddete, hakarete uğramaya devam edecektir. Ayasofya açılmış, insanların bir itirazı yok. İstiklal Savaşı’nın kahramanı Atatürk ve silah arkadaşlarına çemkirmeyi marifet sayıyorsa bu silsile olarak devam eder, gelir, Ezgi’nin her türlü sopayı yemesine, tecavüze uğramasına, ailesine kurşun yağdırılmasına kadar gider bu iş."

'BU DERİN PROBLEMİ ERKEKLERİMİZLE ÇÖZECEĞİZ İNŞALLAH'

"Bu derin problemi önce erkeklerimizle çözeceğiz inşallah. Ama onlar çözüm yürütmek yerine üzerine tüy dikiyorlar. İstanbul Sözleşmesi’ndeki imzayı geri çekmeyi düşünüyorlar.40 yılda bir güzel bir iş yaptılar ondan da geri adım atıyorlar. İstanbul Sözleşmesi diyor ki, devlet kadına şiddete karşı devlet gerekli politikaları üretmelidir. Bundan mı rahatsızsınız? Sizi rahatsız eden şey korkaklığınızdır, acizliğinizdir.Sizi rahatsız eden şey iki yüzlülüğünüzdür. İstanbul Sözleşmesi’ni öz güveni gelişmemiş birkaç eziğe ezdirmeyeceğiz."

'KADIN İŞ BULAMIYOR'

"Her 3 kadınımızdan sadece biri iş bulabiliyor. İş gücüne katılmayan kadın ve erkek arasındaki fark 32 kat arttı. Yapılan tüm çalışmalar gösteriyor ki kadın iş bulamıyor. Hadi buldu diyelim erkek kadar kazanmıyor. Hadi kazandı diyelim erkek gibi yükselemiyor.21 yüzyıl Türkiyesi’nde kadının durumu bu. Ama 21. Yüzyıl Türkiyesi, kadına seçme ve seçilme hakkını veren ilk ülkelerden biri oldu.Bir kadın olarak söz veriyorum. İktidara geldiğimizde kadını iş hayatından uzaklaştıran tüm uygulamaları ortadan kaldıracağız. İYİ Parti iktidarında kadınlarımızın çektiği eziyet değil, dünya çapındaki başarılarını konuşacağız."

"Önceliğin milletin meselesi mi yoksa Saray’ın yalanları mı olduğu meselesidir. Sayın Erdoğan işi gücü bırakmış her gün yeni polemikler üretiyor. Bir türlü mutfağa, kuşa gelmiş maaşlara gelemiyor. Gelemez çünkü kaçıyor.Gelirse gerçek Türkiye’den kaçıyor. Sanki aksini söyleyen varmış gibi Ayasofya egemenlik hakkımızdır diyor. Doğrudur ama sayın Erdoğan asgari ücretlilerin geçinme meselsi de basın özgürlüğü de bir egemenlik meselesidir."

'DEVLETİ HAİNLERE TESLİM EDENLERE YAZIKLAR OLSUN'

"Ormanlarımızın satılması, topraklarımızın peşkeş çekilmesi de bir egemenlik meselesidir. Sayın Erdoğan, gerçeklerden koptun, milletinden uzaklaştın. Gerçekleri gör artık. Müteahhitlerin değil, milletin derdiyle ilgilen artık. Biz bu anlamsız gerginliğin bitmesini istiyoruz. Bizim hayalimizdeki Türkiye’de kavga eden iktidar ve muhalefet yok.Bizim hayalimizdeki Türkiye’de bolluk ve bereket, liyakat ve adalet var. Partili cumhurbaşkanı çözümsüz tartışmaların sistemidir. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem ise konuşan ve üreten Cumhuriyetin projesidir. Milletimizin en iyiyi hak ettiğine inanıyoruz.Bizim milletimiz her türlü fedakarlığı yapar. 15 Temmuz bir avuç çeteyi ülkeyi ele geçirme kalkışmasının yıl dönümü. Tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. Devri iktidarlarında Türk’ün devletini hainlere teslim edenlere yazıklar olsun. Devleti sokaktan toplayanlara selam olsun ." 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 16:32

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER