AKP’ye yakın şirket: ‘Evet’ yüzde 45-47 bandında, AKP seçmeninin yüzde 10’u 'evet' demeyecek

AKP’ye yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık, referanduma ilişkin araştırmalarını açıkladı

AKP’ye yakın şirket: ‘Evet’ yüzde 45-47 bandında, AKP seçmeninin yüzde 10’u 'evet' demeyecek

AKP’ye yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Kulat, referandumda ‘Evet’ oylarının yüzde 45-47 bandında olduğunu söyledi

Kulat, "Bugüne kadar hiçbir seçimde görülmemiş bir durum yaşanıyor" diyerek AKP seçmeninin yüzde 10’unun evet demediğini belirtti. Anayasa değişikliğini darbe girişiminden sonra ilk defa gündeme taşıyan ve "Evet" diyeceğini açıklayan Devlet Bahçeli'nin genel başkanlığını yaptığı MHP'deki duruma da değinen Kulat, "Şu ana kadar yaptığımız ölçümlerde MHP’li seçmenin en çok yüzde 30’unun evet diyeceğini görüyoruz. Yüzde 70’i evet demiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün haberine göre, Mehmet Ali Kulat, anket sonuçlarını değerlendirdi.

Referandumda MHP AKP’nin yanında. BBP, evet diyeceğini açıkladı. Güneydoğu’da Hüda Par evet diyor. Bütün bu avantajlara rağmen evet oyları yüzde 45’lerde görünüyor. Sorun bu.

Anketler en büyük sorunun MHP seçmeninde yaşandığını gösteriyor. Şu ana kadar yaptığımız ölçümlerde MHP’li seçmenin en çok yüzde 30’unun evet diyeceğini görüyoruz. Yüzde 70’i evet demiyor.

Sorun sadece MHP seçmenleriyle sınırlı değil. AKP, ilk kez kendi içinde de büyük bir sorun yaşıyor. AKP’nin kendi içinde yüzde 10’lar düzeyinde 16 Nisanda evet demeyecek bir seçmen grubu var. Bana göre evet demeyen AKP seçmeni yüzde 10’larında üzerinde ama son ölçümlerde bu yüzde 10 gibi görülüyor. Biz AKP’den isim ve adres bilgilerini aldığmız parti üyeleri ve gerçek kişilerle anket yapıyoruz. Bunlarla yaptığımız anketler sorunu açıkça gösteriyor. Hatta görüşmelerde evet diyeceğini belirtmesine karşın hayır diyecek AKP’liler olduğunu net olarak görüyoruz.

Anketlerde kararsızları matematiksel olarak dağıttığımızda biz evet oylarının en çok yüzde 52’ye kadar çıkarabiliyoruz. Ama bana kalırsa matematiksel bir dağılım gerçeği yeterince yansıtmıyor. Ben bu yüzde 52’nin yüzde 5 ile 7’sinin gerçek evetçi olmadığını, şüpheli evetçi olduğunu düşünüyorum. O zaman evet ayları yüzde 50’nin altına iniyor. çünkü bizim ölçümlerimize göre kararsızlar evete değil hayıra daha yakın.

Şu ana kadar AKP, MHP seçmenindeki direnişin yanı sıra kendi içindeki sorunu çözüp dağınıklığı toparlamış değil. Bunun bölgeden bölgeye farklı nedenleri olabilir. AKP yönetiminin tersine yüzde 10’ların üzerinde bir kesimin evet dememesinde paketin iyi anlatılamayışı da etkili. Ama özellikle 15 Temmuz sonrası yaratılan mağduriyetler de etkili. AKP tabanında bir mağduriyet algısı da var.

Anketler, özellikle güneydoğu’da Kürt oylarının yeterince ölçülemediğini gösteriyor. HDP oylarında belli bir düşüş var. Ancak HDP’den uzaklaşan seçmenlerin ve diğer Kürt seçmenlerin şu aşamada net olarak tercihlerini açıklamadıklarını görüyoruz. Tercihleri konusunda açık bir cevap vermediklerini gözlüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 21:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER