AKP'nin kurucusu: Bingöl saldırısının arkasında 'derin devlet' var

Dengir Mir Mehmet Fırat Bingöl'de ki suikastle ilgili konuştu....

AKP'nin kurucusu: Bingöl saldırısının arkasında 'derin devlet' var

AKP’nin kurucuları arasında da yer alan eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Bingöl'de Kobani eylemleri sırasında emniyet müdürüne suikast girişimini değerlendirdi.

Fırat, "Ben orada başka güçlerin olduğunu düşünüyorum. Yabancı istihbarat örgütleri olabilir, bana göre Ergenekon olabilir" dedi.

90'lı yıllarda yaşanan ve PKK'ye yıkılmaya çalışılan cinayetlere de değinen Fırat şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı hemen failler için 'cezalandırıldı, öldürüldüler' dedi. Ama ondan sonra yayın yasağı getirildi. Bu öldürülenler acaba fail miydi, değil miydi? Yoksa fail başkası mıydı? Çünkü biz bunları 90'lı yıllarda yaşadık. 90'lı yıllarda Türkiye'de birçok general da dahil olmak üzere, çok kişi öldürüldü. Jandarma Genel Komutanı öldürüldü.

Ancak daha sonra, belki 10 yıl sonra bunların gerçek yüzleri ortaya çıktı ki, bunu PKK yapmamış. Bunun arka perdesinde başka aktörler var. Ben Bingöl'deki olayda da, yağmalama olaylarında da yani, o kitleleri tahrik edip, 6-7 Eylül olayları gibi ki, 6-7 Eylül olayları da öyle başlamıştı. Yunanistan'ı protestoydu ama sonrasında bir vandallığa, bir soyguna dönüştü. Ben orada da (Bingöl'de) arkasında başka güçlerin olduğunu düşünüyorum. Yabancı istihbarat örgütleri olabilir, bana göre Ergenekon olabilir"

'90'LI YILLARA DÖNÜYORUZ'

AKP’nin Meclis'e sunduğu son yargı paketini de değerlendiren Fırat, "Türkiye'nin başına gelen en büyük felaketlerden birisi" görüşünü dile getirdi.

Fırat, "1990'lı yıllara dönüyoruz. Siz evrensel hukuk kaidelerinden kaydığınız süreç içerisinde hukuk sizi keser. Hukukun öyle bir özelliği vardır. Yani, hukukla oynanmaz" dedi.

AKP hükümetinin son getirilen özgürlükleri kısıtlamaya yönelik yargı paketi ile yetinmeyeceğini kaydeden Fırat, "Yalnız burada kalacak mı? Ben zannetmiyorum. Bunun arkasından aynı yönde başka yasalar gelecektir. Allah, encamımızı hayır etsin diyorum bu konuda" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 13:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
fırat can
fırat can - 4 yıl Önce

dengir mir Mehmet Fırat AKP nin kurucusu ve zamanında Tayyip in çok yakınında bulunmuş olması nedeniyle çok şey biliyor ama az Konuşuyor . Daha fazla konuşmalı .