AKP’li Ünal’dan Gökçek’e: Ankara’da, beton yığınından ranttan başka bir şey göremezsiniz

Ünal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ismini vermeden ağır bir dille eleştirdi

AKP’li Ünal’dan Gökçek’e: Ankara’da, beton yığınından ranttan başka bir şey göremezsiniz

AKP Milletvekili Aydın Ünal, Yeni Şafak’taki köşesinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifasını istediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsim vermeden Gökçek'i eleştiren Ünal, Gökçek’in Ankara'nın devasa bir oyun parkına benzediğini yazdı.

Ünal, “Ankara’nın en iyi, hem de 360 derece manzarasını Kale içindeki sur üzerinden seyredebilirsiniz. Oradan Ankara’ya baktığınızda, artık uçsuz bucaksız bir beton yığınından, gürültüden, tozdan, keşmekeşten, ranttan başka bir şey göremezsiniz" dedi.

Ünal'ın Yenişafak'ta yayınlanan yazısının ilgili kısmı şöyle:

"94 yıl boyunca Ankara’nın her milimetrekaresi ranta tahvil edilmiştir. Her bir zerre toprak, ruhundan, kimliğinden, tarihinden koparılmış, vicdansızca yağmalanmıştır. Plastikten parklar, yeşilimsi orta refüjler, insanı, yayayı, çocuk, kadın, yaşlı ve hastaları dışlayan pavyon ışıklarıyla donatılmış bulvarlar, rastgele kurulmuş alt ve üst geçitler Ankara’nın çirkinleşen yüzünü maskelemeye yetmemiştir."

"Toplu taşıma hiçbir dönemde sükunete, rahata ve feraha kavuşmamış, şehir, insan için de, otomobil için de kurgulanmamıştır. Keyfice değişen imar planları zengini daha zengin etmiş, zar zor başını bir çatı altına sokanı mağdur etmiş, iteledikçe itelemiştir. Adalet, en başta çirkinleşen bir şehirde çimentonun ve asfaltın altında ezilmiştir. Tarih muhafaza edilmemiş, muhafaza edilen ise modern restorasyonlarla çirkinleştirilmiştir. Ankara devasa bir oyun parkına dönüştürülmüş, tarih de oyun parkı içinde önemsiz bir detay olarak sergilenmiştir. Ankara’da, yapay ve zorlama Kemalist denemeler dışında ne kültür, ne sanat, ne edebiyat nefes bulamamıştır. Ankara kimseye ilham veremez hale gelmiştir."

(Kaynak: Yeni Şafak)

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER