AKP’li Ünal: Türkiye, ABD'nin kaybetmeyi göze alabileceği bir müttefik değil

AKP’li Ünal, Türkiye ile ABD arasında son dönemde yaşananları değerlendirdi

AKP’li Ünal: Türkiye, ABD'nin kaybetmeyi göze alabileceği bir müttefik değil

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Türkiye-ABD krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AKP’li Ünal, "Türkiye, ABD'nin kaybetmeyi göze alabileceği bir müttefik değildir. Türkiye son derece rasyonel bir zeminde müzakereye açık bir noktada durmaktadır" dedi.

A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ünal, şöyle söyledi:

'EVANGELİST VE SİYONİST BİR AKLIN ABD'NİN GÜCÜNÜ KULLANMASININ BEDELİ OLACAK'

"Bu durumu ABD'nin kendisi olarak görmemek lazım. ABD yönetiminin, şu anda ABD'yi yönetenlerin içine düştüğü bir kafa karışıklığı ve akıl tutulması olarak görmek lazım. Çünkü ABD bu değil. Şunu da doğru görmek lazım, evangelist ve siyonist bir aklın ABD'nin gücünü kullanmasının onlar için bir bedeli olacak. Birtakım inançlarının dayatmasını yönetimde olanlar ABD'nin gücünü kullanarak eğer dünyanın bir diğer tarafındaki bir papazla ilgili stratejik ortaklığı, NATO müttefikliğini tehlikeye atarak böylesine sorumsuz bir pozisyona giriyorlarsa bu, ABD açısından da onlara yani yönetimde olanlara bir fatura çıkaracak."

'HİÇ KİMSE TÜRKİYE'YE PARMAK SALLAYAMAZ'

ABD'nin Türkiye'ye F-35 yeni nesil savaş uçaklarının teslimatını geçici olarak durdurması kararına ilişkin Ünal, şunları söyledi:

"Türkiye-ABD ilişkileri çok hızlı bir şekilde rasyonel bir zemine taşınmalıdır. Türkiye, ABD'nin kaybetmeyi göze alabileceği bir müttefik değildir. Türkiye son derece rasyonel bir zeminde müzakereye açık bir noktada durmaktadır. Hiç kimse Türkiye'ye parmak sallayamaz. İçlerinde yaşadıkları bu sorun Türkiye'nin sorunu değil. Türkiye öncelikli olarak kendi dış politikasını ve ABD ile olan ilişkisini son derece onurlu bir şekilde ve yüce Türk milletinin hassasiyetlerini ve uluslar arası alanda temsiliyeti ile onurunu koruyarak yoluna devam edecek."

'KATAR, KARDEŞLİĞİN GEREĞİNİ YERİNE GETİRDİ'

Katar'ın Türkiye'ye yapacağı 15 milyar dolarlık yatırım paketinin sorulması üzerine Ünal, şöyle konuştu:

"Katar'ın Türkiye'nin yanında olması işte bu hukukun, bu kardeşliğin bir gereğiydi. Katar bu kardeşliğin gereğini yerine getirdi. Hem Katar hem de Katar Emiri'ne bu anlamda kardeşliğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Dün bir açıklama yapıldı, TL kalmadı. Çünkü ellerindeki bütün dolarları TL'ye çevirdiler, TL aldılar güçlendirmek için. Sembolik de olsa bu bir kardeşlik mesajıydı. Bu çok kıymetli."

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER