AKP’li Turan'dan 'çoklu baro' için kararlılık açıklaması

Turan, 'Çoklu baro' teklifi için "AK Parti grubu, tüm kararlığıyla teklifinin arkasındadır" dedi

AKP’li Turan'dan 'çoklu baro' için kararlılık açıklaması

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, bugün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşmelerine başlanacak barolarla ilgili düzenlemenin arkasında olduklarını açıkladı.

Baroların karşı çıktığı ‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ ile ilgili yazılı açıklama yapan AKP’li Turan, “Hep ifade ettik; derdimiz barolarda daha özgürlükçü, örgütlenme hürriyetine, fikir hürriyetine imkan tanınması ve barolar birliğinde eşit temsilin sağlanması. Ayrıca teklif; kılık kıyafet serbestisi, avukat yargılamalarının istinaftan Yargıtay’a taşınabilmesi, avukatların ilk 5 yıl kesintilerinin yüzde 50 ile sınırlanması gibi meslektaşlarımız için birçok önemli konuyu da içeriyor” dedi.

GÖRÜŞLERDEN İSTİFADE ETMEYE GAYRET ETTİK’

Teklifin hazırlanma sürecinde, ilgili tüm kesimlerle görüşmeye, fikirlerinden istifade etmeye gayret ettiklerini savunan Turan, şunları kaydetti:

“Ancak buna rağmen, diyalog yerine meydanları tercih eden bazı barolar, yıllardır süregelen ve kimseye faydası olmayan alışkanlıklarını bir kez daha gösterdi. Bugüne kadar mesleki gelişime hiçbir katkı sağlamayanlar, mesleki konular dışında birçok konuyla ve milletimizi yaralayan konularla gündem olanlar; bu süreçte de yine eski alışkanlıklarını sergiledi. Ümit ediyorum bugünkü komisyon görüşmeleri bu kötü örneklerin hatırlandığı değil; aklın, sağduyunun ve nezaketin hakim olduğu, gerilimden uzak herkesin fikrini medenice ifade ettiği bir çalışma ortamı olur. Herkesin buna katkı sağlamasını, tarihe geçecek görüşmelere saygınca tanıklık etmeye imkan vermesini bekliyoruz. Tüm partilerin katkısı son derece önemli.”

‘GELECEK HAFTA SONUNA KADAR YASALAŞMIŞ OLUR’

Komisyonun çalışmalarını bugün bitiremediği takdirde görüşmelerin yarın da devam edeceğini ifade edenTuran, “Komisyon, yarın görüşmelerini nihayete erdirirse haftaya da Genel Kurul görüşmelerine başlanır ve hafta sonuna kadar da bu önemli teklif yasalaşmış olur. AK Parti grubu, tüm kararlığıyla teklifinin arkasındadır ve komisyon görüşmelerini yakinen takip edecektir. Şimdiden görüşmelerin ve teklifin hayırlı olmasını diliyoruz” dedi

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 17:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER