AKP’li Şentop’la görüşen Karamollaoğlu: İttifakla ilgili görüşümüz belli

AKP’nin Saadet Partisi’ni ittifaka ikna etme çabaları sürüyor

AKP’li Şentop’la görüşen Karamollaoğlu: İttifakla ilgili görüşümüz belli

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, Saadet Partisi Genel Merkezi’nde SP lideri Temel Karamollaoğlu ile bir araya geldi.

 İkili arasında görüşme yaklaşık 3 saat sürdü.

Karamollaoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin ve dünyanın tüm meselelerini neredeyse görüştük" ifadelerini kullanırken, "Daha öncede açıkladım, seçim sath-ı mailine girmeden bu konu fuzuli, bize bir teklif iletildi ama biz görüşümüzü bir daha aktardık. İttifakla ilgili görüşümüz belli, gündemimizde yok" dedi.

Şentop dün görüşmeye dair şu açıklamaları yapmıştı:

"İnşallah biz Türkiye'yi önceleyen, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu riskler ve tehditlere karşı birlikte bir duruş sergilemeyi tercih eden siyasi partilerin hepsini bu çatı altında toplanmaya, birlikte hareket etmeye, seçime girmeye davet ediyoruz. Saadet Partisi hakkında bir değerlendirme yapmak için daha erken. Önce bir kanun değişikliği teklifimiz meclisten geçsin.

İttifakın kanuni bir alt yapısı oluşsun, ondan sonra da farklı siyasi partilerle -Saadet Partisi de dahil- görüşmeler yapılacaktır."Bizim ittifakla ilgili yapmış olduğumuz şey; siyasi partiler kanununda, milletvekilleri seçimi kanununda ittifakı engelleyen yasaklar vardı, bunları kaldırdık. Tabii bu yasaklama, uygulamayı tamamen sona erdiriyor muydu? Hayır. 1991'de siyasi partiler kanuna karşı hile yaparak ittifak yaptılar. Başka türlü ittifak şansları yoktu. 1995 ve 1999'da da ittifak yapanlar oldu. Böyle bir ittifak yapma durumu fiilen devam ediyordu.

Biz bu fiili durumun bir hukuki düzenleme ile önünü açmak istedik. Onun için yasakları kaldırdık. Partilerin nasıl ittifak yapacaklarına dair de bir hukuki zemin ortaya koyduk."

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 14:32

Demokrat Haber’e Destek Olmak İçin Tıklayın >>>

YORUM EKLE