AKP'li Galip Ensarioğlu: IŞİD'in saldırıları abartıldı!

'Neticede IŞİD, PKK ile savaşıyor. Bu nedenle bu durum Türkiye'nin çok da umurunda değil' diyen Ensarioğlu'ndan çarpıcı açıklamalar...

AKP'li Galip Ensarioğlu: IŞİD'in saldırıları abartıldı!

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Baasnews'e verdiği röportajda Türkiye'nin IŞİD'e karşı sessiz kalması konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ensarioğlu, "IŞİD Şengal'e saldırdığı zaman ilk günlerde insani yardım konusunda da helikopterlerle AFAD'ın yardımları yapıldı. Basına ABD helikopterleri olarak geçti ama tüm bunlar Türkiye'nin yardımlarıydı. O rehineler Türkiye'nin açıklama yapmasında ve birçok meselede adım atmaya engeldir" iddiasında bulundu.

'SALDIRILAR ÇOK ABARTILDI'

IŞİD Rojava'ya saldırdığı dönemlerde Türkiye'nin tarafsız kaldığını iddia eden Ensarioğlu şunları söyledi, "IŞİD Rojava'ya ilk saldırdığı dönemde Türkiye tarafsız kaldı. Neticede IŞİD, PKK ile savaşıyor. Bu nedenle bu durum Türkiye'nin çok da umurunda değil. Şimdi Çözüm Süreci var o da nihayete ermediği için oradaki IŞİD ile PKK'nin savaşı çok da Türkiye'yi ilgilendirmedi. Devlet olarak öyle görüyor. Bir de bu saldırılar çok abartıldı. IŞİD ile YPG arasındaki savaşta en fazla ölen IŞİD militanlarıydı ama 'Kürtler daha çok öldürülüyor' deniliyordu. Orada bir hassasiyet yaratılmaya çalışıldı. IŞİD'in Rojava'ya saldırıları üzerinden Barzani ve Türkiye özellikle AK Parti vurulmaya çalışıldı PYD tarafından. "Barzani ve Türkiye IŞİD'in saldırılarına sessiz kalıyor hatta yardım ediyor" gibi haberler yaptılar. "Kapılar kapatıldı, silahlar verildi" şeklinde abartılı dezenformasyon vardı. Meselenin veriliş şekli ile farklı amaç güdüldü."

'GÜNEYE BAĞIMSIZLIK, KUZEYE ÖZERKLİK FAZLA'

Ensarioğlu konuşmasının devamında şunları dile getirdi: "Ben bir Kürt olarak Güney Kürdistan'ın bağımsızlığına iyi bakarım, hoşuma gider. Irak'ta yaşanan yüz yıllık siyasi gerçek ortadadır ve orda Kürtlerin bağımsız bir devlete dönüşmesi Kürtlerin en doğal hakkıdır. Bu aynı zamanda dünya üzerindeki 40 milyon vatansız Kürdü de devlet olma olgusuyla tatmin eder. Böylelikle Türkiye'deki Kürtlerin devlet kurma hayali ortadan kalkar. Çünkü 'Kürdlerin bir devleti vardır orda' diyeceklerdir. Öteden beri Irak'ta bağımsız, belki Suriye'de özerk ama Türkiye'de eşit yurttaşlık temelinde Kürd sorununun çözümüne ve Kürd realitesine en uygun modellerdir. Ben Türkiye'de Kürtlerin bağımsızlığına, hatta özerkliğine karşıyım. Türkiye'de eşit yurttaşlık bütün sorunları çözer. Türkiye, Türklerle Kürtlerin ortak vatanıdır. Burada bir bağımsızlık veya özerklik hem Türklere hem de Kürtlere mutsuzluk getirir. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 22:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilker tutuş
ilker tutuş - 4 yıl Önce

sonuçta devlet pkk ile i̇şi̇d arasındaki savaşa ilgi göstermedi diyor.devlet dediğin akp değilmi eğer bi hak hukuk meselesi konuşuyor olsaydık akp bu hakkı verdi derdin devlet demezdin..filistinde yaşanan olayın 20 katı bir kıyım var.ama sana göre abartı oluyor tabi..senin gibi insanlar ve savunduğun hayvanlar yüzünden gerçek dindarlar da zan altında kalıyor.

servetkerejdağ.
servetkerejdağ. - 4 yıl Önce

Kucike ber deriye akp.e
De here. Gewadddddd

Ved Emerald
Ved Emerald - 4 yıl Önce

kürtler senden ve senin gibilerden utanç duyuyor. çıkarların bu kadar mı önemli?

bahoz   karadeniz
bahoz karadeniz - 4 yıl Önce

Galip. Ensari. Gewsek. Sen kürt düm deme. İki de bi yawsak. Oglu. Yaw sak. İsid den kacan sınırda. Tüek. Asker leri. Arteş. Acarak öldürü yo. Ken dim sahidim. Gaz bobssi. Ati yo. Madem türki. Yenin rehini. War. Neden türkiye üstünü kapati yo. Bun larin. Ayle. Leri. Yok mu. Hic denez mi türki ye. Bun lari. Neden. Orda. Bırakiyo biz. Türkiyenin isidin. Kendisi. Oldugunu. Biliyoruz. Sende. Onun. Yalakasi. Olduğunun. Farkin dayiz. Madem. Öyle. Türkiye. Cihatci lari. Gönder. Mesin. Bir genc. Pkk ye. Katilin ca. Bin bir yalan dolan cikari yodunu. Bu. İsi. De giden. Cihan adini kirleten şeytan yawru. Larina. Tutyk lsn miyo.

Tarih. Yakin dir. İlk. Kursunu. Sana. Atacam.

Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 4 yıl Önce

... mızrak çuvalı deldi. galip ensarioğlu işid'i büyüten,desdekleyen,silahlandıran ülkelerin başında türkiye'nin olduğu artık açığa çıkmıştır. hem devlet.hem insani yardım kuruluşları aracılığı ile süriye ve ırakta,sünni( müslüman kardeşler) ekiplerine başta saddam genarelleri ve el kaide miltanları olmak üzere akp hükümeti ve devlet işbirliği ilie süriye'de kürtlere karşı bastırma,ve türkiye'de pkk'yi gerileteçek bir yapılanmayı eğitip,güçlendiren emperyal dünyanın ön karakolu olan ülke türkiye. böylece bir taşla iki kuş vurmak isteyen akp ve 30 yıldır kirli savaşı sürdüren devlet böylece hem pkk'den hemde ülkedeki tek direneç koyan mualefetten kurtulup 34 yıldır yaptıranları,yapanları mahküm olmuş anayasayı kırmızı çizgi diyedayatma utanmazlığında bulunanlarla gizili ittifakı 2015 seçimlerine elleri güçlü gireçeklerdi. insanlığın onurunu kurtan kürtler,şengalde,laleşte,kerkükte,mahmurda besleme lejyonları hüsrana uğrattı ve tabiki besleğiçilerinide şaşkına çevirdi.

azad seckin
azad seckin - 4 yıl Önce

Sa til miş adam

jehat   dilres
jehat dilres - 4 yıl Önce

Ben o diyar Bakir da Sana İnann larin aklina Siciyim Hepiniz Para İçin Namusunuzu. Satiyonuz Orda Milyon larca İnsan üyor Siz tc yi Savunu yosunuz. Sen hayal. Kuru yosun. Tc. Elikop ter le. İside. Silah. Yardim etmis. Olmasin. Yalan nmi. Ozam. İngiltere. Neden cikip. Keşke. Din lemeseydik. Dedi. Yani. Ongiltere. Sunu. Dedi. Tc. İşide. Yardim eti. Hırsiz lik. Yapti. Calik. Cirp ti. Din len meler. Doğrudur. Demek. İste di
Bu. Işıd kalkip. Koskoca. Amerikan gazetwci. Lerini kafasi ni. Kopari yo. Kalkip ta. Türkiye. Den korkup. Türk leri. Süs çiçeyi diye. Yanin da mi gezdirecek. Şerefsiz ler. Kendini zimi. Kan diri yosunuz biz rehine ler. Bahane. Olduğunu. Biliyoruz

Sefkan Kürtoğlu
Sefkan Kürtoğlu - 4 yıl Önce

Ben bir kürt diyorsun.... Ben bir şerefsiz kürt olarak demeliydin..,