AKP'li Erdöl: Alkol kullanımı disipline edilmeli!

Alkolün kontrolsüz satıldığını söyledi…

AKP'li Erdöl: Alkol kullanımı disipline edilmeli!

Sigara yasağının kapsamını genişleten düzenlemenin çıkartılması ve uygulanmasında yoğun çaba harcayan AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, şimdi de ”Alkol kullanımı disipline edilmeli” diyerek, alkol satışının özendirilmesini önlemek için çalışıyor.

Erdöl, Türkiye gibi alkolün kontrolsüz satıldığı, freni patlamış kamyon gibi gittiği başka bir ülke olmadığını iddia ederek, gazete, televizyonlarda içki reklamı yapılmaması; televizyonlarda çocukların içkiye özendirilmemesi; alkol şişelerinin üzerinde, tütünde yer aldığı gibi uyarıların olması; kara yolları üzerinde alkol satışı yapılmamasını istedi.

Erdöl, bu konuda bir yasa teklifi çalışmasının bulunduğunu bildirdi.

Erdöl, yaptığı açıklamada, alkolün, bütün dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklar grubu içinde, mücadelesine karar verilen ürünlerden biri olduğunu iddia etti.

Erdöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Ne kadar alkol reklamı yok deniliyorsa da reklam mümkün. Gazetelerin iç sayfalarına, son sayfalarına bakın, tam sayfa reklam var. İstisnasız hangi caddeye bakarsanız bakın alkol reklamı var. Modern dünyada bu yok. Bilmem ne bakkalı, manavının panoları alkol firmaları tarafından karşılıksız yapılıyor. Alkol reklamı yapılıyor, alkol reklamından satışlar özendiriliyor, artırılıyor. Anayasa, devletin, gençleri alkolden koruyacağı talimatı veriyor. Devlet bu görevini şu anda yapmıyor. Çocuğumu okula gönderiyorum, 40 tane alkol tabelası görüyor. Sonra çocuğa alkolik oldu diyorsun. Bunu engelleyemezseniz, niye olmasın ki? Milli Takım, sahaya alkol reklamıyla çıkıyor. Bunu, Sağlık Komisyonu Başkanı olduğum dönemde TAPDK, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na, Futbol Federasyonu’na mektupla, bunun suç olduğunu yazdım. Meclis Takımı’nda oynuyordum, bize alkol reklamı yapan forma getirmişler. ’Ben bunları giymem’ dedim. Böyle bir şey olabilir mi? Mektuptan sonra kaldırıldı. Alkol üreten bir firmanın isim ve logosuyla Milli Takım maçlara çıkıyor. Bu utanılacak bir davranıştır.”

”ALKOL KULLANIMI DİSİPLİNE EDİLMELİ”

Bunların yasakçılık olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Erdöl, bu düzenlemelerin, gençleri ve geleceklerini korumakla ilgili olduğunu kaydetti.

”Alkol reklamı yasak. Olmalı mı; olmalı” diyen Erdöl, şunları kaydetti:

”Devlet neden uyuşturucuyu serbest bırakmıyor, bağımlılık yapıyor. Neden sigara reklamı yaptırmıyoruz, neden uçucu maddelerin okullarda kullanımını yasakladık. Çocuklarımız ulaşmasın, alışmasın diye. Ülkemizin, gençliğimizin, geleceğimizin hesabını yapmak zorundayız. Avrupa, Ukrayna, Rusya, o kadar yoğun bir alkol belasıyla başları dertte ki, kolay kolay kurtulamıyorlar. Onlara göre biz daha iyi pozisyondayız. İsrail parlamentosundan yeni bir yasa çıktı, açık alanlarda içki içilmesini yasakladılar. İsveç, Norveç, Finlandiya, ABD’ye bakın, istediğiniz yerde, istediğiniz saatte alkol alamazsınız. ABD’de 21 yaşın altında alkol satışı yok. Bizde 18 yaş, onu bile uygulayabilsek.

Türkiye gibi alkolün kontrolsüz satıldığı, freni patlamış kamyon gibi gittiği başka bir ülke yok. İsteyen, istediği yerde, istediği zaman alkol alabiliyor, satabiliyor. Böyle bir ülke yok. Modern ülkeler böyle değil artık. Alkol tamamen kaldırılsın mı, onu demiyoruz. Alkol kullanımı disipline edilmeli. Muhtemel ki Sayın Başbakanımız bu konuda çalışma yaptırıyor.”

”TORPİLLİ İNSANLARIN GİTTİĞİ YERLERDE...”

Tütünle ilgili denetimde sıkıntıların bulunduğunu ifade eden Erdöl, buna yönelik ek düzenlemeler yapılabileceğini kaydetti. Erdöl, özellikle torpilli insanların gittiği yerlerde, yasanın ihlal edildiğini belirterek, kapalı alan tanımının netleşmesi gerektiğini vurguladı.

Nargilenin de tütün ürünü sayılması gerektiğini ifade eden Erdöl, bunun 18 yaştan küçüklere de satılmaması gerektiğini kaydetti. Erdöl, hazırlayacağı kanun teklifinde de bunun yer alabileceğini söyledi.

Erdöl, Türkiye’nin tütün kontrolünde, yine de lider ülke konumunda olduğunu sözlerine ekledi. (Vatan)

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2013, 13:37
YORUM EKLE