AKP’li Ensarioğlu: Kerkük’ün Arap bölgesinde kalması sorun olmuyor da Kürt bölgesinde kalması mı sorun oluyor?

AKP’li Ensarioğlu, partisinin bağımsızlık referandumuna yaklaşımını eleştirdi

AKP’li Ensarioğlu: Kerkük’ün Arap bölgesinde kalması sorun olmuyor da Kürt bölgesinde kalması mı sorun oluyor?

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nİn (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumunu değerlendirdi.

Bağımsızlık referandumuna gösterilen tepkileri eleştiren Ensarioğlu, "Referanduma karşı çıkmamız yanlış. Bu konuda ABD’ye rest çeken Barzani bizden mi korkacak? Aksine Kerkük’ün Kürt bölgesinde kalması bizim açımızdan çok daha iyidir" dedi.

Referanduma karşı çıkan açıklamaların gittikçe “aşırı, katı milliyetçi söyleme dönüştüğünü” savunan Ensarioğlu, “Sorun bizim tepkimizde; ben bu tepkileri abartılı buluyorum... Diyelim ki Kerkük hassasiyetimiz var... Peki, Kerkük’teki Araplar bize Kürtlerden çok daha iyi dost mu? Kerkük’ün Arap bölgesinde kalması sorun olmuyor da Kürt bölgesinde kalması mı sorun oluyor?” diye sordu.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın, Ensarioğlu'nun açıklamalarına da yer verdiği (19 Eylül 2017) yazısı şöyle:

Hükümetin, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna karşı duruşuna, AK Parti milletvekillerinin tamamı destek veriyor mu?

Şunu belirteyim, AK Parti’de hükümetin aksi görüşünde olanların sayısı az değil...

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da bunu açıkça ifade edenlerden biri...

Ensarioğlu dünkü sohbetimizde görüşünü söylemekten kaçınmadı, bu noktaya nasıl gelindiğini anımsatarak söze girdi:

“Bu noktaya gelinmesine Bağdat’ın mezhebi yönetim tarzı, Kürtleri ve Türkmenleri dışlayan tutumu neden oldu. Türkiye’nin Erbil’le yaptığı petrol anlaşması da Bağdat ile arasının açılmasını hızlandıran faktördü.”

Bağdat’ın son dönemki iki başbakanının İran yanlısı Şii politikalar yürüttüğünü, “Sünni Kürt Erbil’i dışladığını, petrol gelirlerinin % 17’sini aktarmadığını” vurguladı.

IKBY Lideri Mesud Barzani’nin de bu dışlanmışlık karşısında Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesinin tanıdığı hakkı kullanıp referanduma gittiğini belirtti.

Arap sorun değil mi?

Ardından partisinin hükümetinin yaklaşımını eleştirdi:

“Sorun bizim tepkimizde; ben bu tepkileri abartılı buluyorum... Diyelim ki Kerkük hassasiyetimiz var... Peki, Kerkük’teki Araplar bize Kürtlerden çok daha iyi dost mu? Kerkük’ün Arap bölgesinde kalması sorun olmuyor da Kürt bölgesinde kalması mı sorun oluyor?”

Sonrasındaki cümlesinde ise ses tonundaki kararlılık arttı:

“Bu konuda ABD’ye rest çeken Barzani bizden mi korkacak? Aksine Kerkük’ün Kürt bölgesinde kalması bizim açımızdan çok daha iyidir. Arap bölgesinde kalırsa petrolün taşınmasında problem olur. Kürt bölgesinde kalırsa bugüne kadar yaptığımız gibi hem pazarlarız hem de çıkarırız. Barzani geçmişte bu konuda ABD’yi karşısına alma pahasına Türkiye ile petrol anlaşması imzaladı.”

Referanduma karşı çıkan açıklamaların gittikçe “aşırı, katı milliyetçi söyleme dönüştüğünü” bunun “zarar verici bir noktaya gittiğini” de ileri sürdü.

İran’ın, Goran Hareketi’nin, PKK’nın ve Türkiye’de Demokratik Bölgeler Partisi’nin referanduma karşı çıktığını anımsatıp ekledi:

“Bunlar karşı çıkıyorsa o zaman Türkiye’nin lehine tersi bir durum var...”

Bölgede İran veya Türkiye’den birinin hâkimiyetinin artacağını belirtti.

“İran’ın Akdeniz’e ulaşma projesini, Şii blokunu oluşturma çabasını kesecek, onu durduracak tek yapı Sünni Kürdistan’ın bağımsızlığıdır” dedi.

Referanduma karşı çıkışın “devlet politikasına dönüşmesi halinde bölgede duygusal kopuşların yaşanacağını” da iddia etti.

Bundan kastının da Doğu ve Güneydoğu halkı olduğunu bildirdi.

Türkiye’den gelen olumsuz sözlere rağmen IKBY’den bir tek olumsuz cümle gelmediğini de sözlerine ekledi.

Üstelik bunları da Başbakan Yıldırım’ın Şanlıurfa’daki konuşmasının ardından dile getirdi.

IKBY’nin bağımsızlık referandumunu yapmayı planladığı 25 Eylül’e bir hafta kala Ankara’da siyasetten de farklı sesler geliyor.

Batılı ülkelerin de devreye girdiği bu süreçte referandum ertelenebilir mi?

Barzani ertelemek için eline güçlü bir gerekçe verilmesini istiyor; Bağdat dahil kimse bunu kendisine henüz sunmuş değil...

Ancak merhum Demirel’in dediği gibi siyasette bazen bir hafta, bir saatten daha kısadır...

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 16:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer KAYA
Ömer KAYA - 10 ay Önce

Sayın Ensarioğlunun yaklaşımını çok mantıklı buluyirum, hiç bir birey ve ülkelerin sayın berzaninin kaklılığını söyliyemediği bir süreçte ensarioğlunun bu doğru tezini tarih bir gün tekerur edecektir,musulun kerkükün arap yönetimine bağlı olmasıhiç bir zaman barzani yönetimi kadar güvende olmaz, ne çabuk unutuldu daha iki yıl önce malki hükümeti döneminde o bölgelerin tamamı işide teslim edilmedimi, Barzaninin babasından beri halklarının insanca yaşaması için ne bedeller ödediği nasıl unutulur ve Barzani hiç bir zaman Türkiye alehinde olmadı, Dünyaya her insan gelir yaşar ve gider, ve her insanın Dünyada insanca ve eşit olarak yaşama hakkı ayni olmalıyken, biz başkalarından üstün insanlar olamayiz.

Zeynel
Zeynel - 10 ay Önce

Helal sana

Orhan ELGÖRMÜŞ
Orhan ELGÖRMÜŞ - 10 ay Önce

Sayın Ensarioğlu'nun tüm düşünce ve fikrine katılmamak elde değil. Bölgeyi ve bölge üzerinde oynanan her olayı iyi bir siyasetçi olarak analiz etmesi ve herkesin bu analizleri oturup düşünmesi ve kararların bir daha gözden geçirilmesi gerekmektedir...
Sayın Ensarioğlu gibi siyasetçilerin de gerek parti gerek ülke menfaatleri için doğruyu söylemekten cekinmemeleri gerekmektedir...

Mehmet Ensarioğlu
Mehmet Ensarioğlu - 10 ay Önce

Referanduma niye itiraz ediyor biri çıkıp bir açıklasa da bizde anlasak .Eğer illada birileri hami olacaksa niye biz olmuyoruz.israil destek veriyor diye karşı gelenler İsrail'i tanıyan ilk İslam devleti biziz.kerkük Musul için karşı gelenler Arapların elinde niye gidip geri almıyordunuz

naci
naci - 10 ay Önce

sayın ensaroğlu çok yerınde bir açıklama yapti helal olsun haksızlığa hukuksuzluğa karşi susan dilsız şeytandır

İzettin.
İzettin. - 10 ay Önce

Ensarıoglunu. Desteklıyoruz. Arap. Kürt'lerde. Kalsa. Kürt. Türk. Kardeştır. Ayrım. Yapan. Türkıye. Haindir

Hakperest
Hakperest - 10 ay Önce

Ey İslam paydasında yüzyıllarca beraber yaşamış Arap Türk Kürt Fars ve diğer kavimler...
Gerçek bir islam birliği kurmadığınız müddetçe güçlü olamaz ve sömürgecilerden kurtulamazsınız. Bir devlete/devletlere sahip olsanız bile zilletten kurtulamazsınız.
İslam birliği kurabilmeniz için;
1. Katı ulus devlet ideolojilerinden vazgeçmelisiniz.
2. İkinci dünya savaşından sonra sömürgecilerin çizdiği devlet sınırlarını kutsal saymaktan vazgeçmelisiniz.
3. Her bir Arap aşiretine bir devlet kurduttuğu halde, Kürtleri ( bu günlerde kullanabilmek için) diğer milletlerin tam ortasında devletsiz bırakan sömürgecilerin tüm planlarını boşa çıkarıp Kürtlerle barışmalı ve onların bağımsızlık dahil bütün haklarına SİZ sahip çıkmalısınız.. İsrail ve sömürgeci ülkeler güya Kürtlere yardım ediyor görünüp bölgeye gerçek bir barışın gelmesi ihtimalini ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Kürtlere karşı takınılacak ırkçı, katı ulusal yaklaşımlar herkes için en büyük fitnedir.

Ortadoğu'ya gerçek barışın gelmesi Kürt sorununun adil çözümünden geçer.