AKP’li Akbaşoğlu: Yeni anayasa için dört aşamalı yol haritası belirlendi

AKP’li Muhammet Emin Akbaşoğlu yeni anayasa içim dört aşamalı bir plan hazırladıklarını açıkladı

AKP’li Akbaşoğlu: Yeni anayasa için dört aşamalı yol haritası belirlendi

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yeni anayasa çalışmasında dört aşamalı bir yol haritasının söz konusu olduğunu söyledi.

Duvar'ın haberine göre, Muhammet Emin Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni anayasa konusunda kamuoyuna ve siyasi partilere açık çağrıda bulunduğunu hatırlatan ve dört aşamalı bir yol haritasının olduğunu aktardı.

İlk olarak “Yeni Anayasa Bilim Kurulu” oluşturulacağını dile getiren Akbaşoğlu, “Anayasa hukuku hocalarımızın yer aldığı, baştan aşağıya tutarlı, milli, yerli, sivil bir anayasanın yapılmasıyla ilgili bir taslak metin ortaya konulacak” dedi.

'600 VEKİL EVET DESE DAHİ REFERANDUMA SUNULACAK'

Daha sonra taslağın tartışılacağını belirten Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu taslak metin, Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'nin siyasi değerlendirmeleriyle, bütün muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla mutlaka enine boyuna tartışılacak ve son halini alacak. Üçüncü aşamada da Meclis'e, milletvekillerinin takdirine sunulacak. 600 milletvekilinin tamamı bu teklife 'Evet' dese dahi mutlaka milli iradenin sahibi olan aziz milletimizin referandumla onayına sunulacak.”

'BU SÜREÇLER TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONLAR LİGİNDE YER ALMASINI SAĞLAYACAK'

Dört aşamanın, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu 2023'ü, Cumhuriyetimizin 100. yılını yeni, sivil, demokratik bir anayasayla taçlandıralım çağrısının ete kemiğe büründürülmüş bir hali olacağını” söyleyen Akbaşoğlu, “Bu süreçler; demokratik, özgürlükçü, sivil, tutarlı, Türkiye'nin devlet-millet kaynaşmasını tam manasıyla tesis edecek. İnsanlarımızın özgürlüğüne, güvenliğine, refahına gerçekten vesile olacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin şampiyonlar liginde yer almasını sağlayacak. Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracak. Örnek alınabilecek bir anayasa hazırlayıp milletimizin onayına sunmak istiyoruz” diye konuştu.

'DİĞER PARTİLER KULAĞINI TIKARSA CUMHUR İTTİFAKI OLARAK YAPACAĞIZ'

Akbaşoğlu, yeni anayasa çalışmalarının şeffaf, milletin gözü önünde gerçekleştirileceğini, gizli kapaklı şekilde yürütülmeyeceğini ifade etti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yeni anayasa konusunda şeffaf, sivil, tutarlı ve milletin bütününü kucaklayan samimi bir çağrısı olduğunu” belirten Akbaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çağrının mutlaka bütün partiler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Onlar, 'Biz bu çağrıya 'Evet' demiyoruz. Kendi bildiğimiz yolda yürüyeceğiz' derler, bu davete kulaklarını, gönüllerini tıkarlarsa biz Cumhur İttifakı olarak bu çalışmayı yapacağız ve kamuoyunun bilgisine de net şekilde sunacağız. Teklifimiz, inşallah çok yönlü şekilde bütün toplum kesimlerinin kanaatlerini alacak şekilde, katılımcı, demokratik bir şekilde milli, yerli bir anayasanın teşekkülü şeklinde oluşacak. Hem milletimizin hem de devletimizin kırmızı çizgilerini, olmazsa olmazlarını mutlaka ortaya koyacak. Bu manada en geniş katılımla, en tutarlı, güzel, isabetli ve yüzyıllara sari bir metni ortaya koyacak, niteliği haiz olacak. Bu kapsamda iddialı bir hukuki metin olacak. Hem yerli ve milli bir anlayışla hem de evrensel anlamda da bütün insanlığa hitap edebilecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER