AKP’den, seçim kurulu başkanları ile ilgili kriteri değiştirme planı

Seçimle ilgili gizli kalması gereken savcılık belgelerinin, seçiminin iptali istemiyle YSK'ye başvuran AKP İstanbul İl Başkanlığı'na verildiği ortaya çıktı

AKP’den, seçim kurulu başkanları ile ilgili kriteri değiştirme planı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) aracılığıyla 24 Haziran’da mühürsüz oy pusulalarının kabulü ve 31 Mart’ta da İstanbul seçimlerinin iptali kararlarını aldıran AKP’nin, şimdi de seçim kurullarının yapısını değiştirme hazırlığı yaptığı iddia edildi.

AKP’nin “en kıdemli hakimin il ve ilçe seçim kurulu başkanlığına getirilmesini” öngören düzenlemede değişikliğe gitmeyi planladığı belirtildi.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre yapılması gündemde olan değişikliğe göre, sandık başkanının kim olacağına iktidarın belirlediği Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) karar verecek.

Seçimle ilgili gizli kalması gereken savcılık belgelerinin, seçiminin iptali istemiyle YSK'ye başvuran AKP İstanbul İl Başkanlığı'na verildiği ortaya çıktı.

CHP: SESSİZ KALMAYIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, bu tür girişimlerin “AKP’nin sonunu getireceğini” ifade ederek, “Seçim kurullarının yapısı ile oynayacak derecede korkmalarına gerek yok. Sandıkla geldiler sandıkla gidecekler” dedi. AKP’nin kendi talimatlarına göre hareket edecek seçim kurullarını oluşturmayı planladığını anlatan Erkek, “Seçim kurulu başkanlarının hukuka uygun hareket etmesinden rahatsız oldular. Her kurumun talimatla hareket etmesini istiyorlar. Buna uygun davranmayan kurumları da hizaya çekmek istiyorlar. Bu adıma sessiz kalamayız” dedi.

AKP’nin bu hazırlığına ilişkin duyumları olduğunu belirten İyi Parti YSK Temsilcisi Zehra Aylin Özgül, AKP temsilcisi Recep Özel’in bir toplantıda Seçim Kanunu’na ilişkin bir düzenleme hazırlığından söz ettiğini anlattı.

Özgül, yapılması planlanan düzenlemenin içeriği konusunda net bir bilgileri bulunmadığını ancak “Kurulun yapısını değiştirmeye yönelik girişimlerin kabul edilemez” olduğunu söyledi. HSK’nin hakim atamalarındaki “partizanca” tutumunun bilindiğini, beş yıl avukatlık yapmış AKP’li il ve ilçe başkanlarının dahi hakim yapıldığını kaydeden Özgül, söz konusu değişiklik yapılırsa bu durumda olanların HSK tarafından seçim kurulu başkanlıklarına atanabileceğini belirtti. Özgül, “Bu durumda verilecek her kararda şaibe iddiaları ortaya atılır. Seçim kurulları, seçim güvenliği konusunda hayati çalışmalara imza atıyor. Böyle bir düzenleme TBMM’ye sunulursa doğrudan karşısında yer alırız” diye konuştu.

KUŞKULARA YOL AÇAR’

Kıdeme göre yapılan atamalarda, “tabii hakim” ilkesinin uygulandığını ve “doğal olanın” başkanlık yaptığını ifade eden HDP’nin YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki ise, “Seçim kurullarının tarafsızlığı ve bağımsızlığı yok olur” dedi.

Seçim kurulu başkanlarının objektif ve tartışmalardan uzak olması gerektiğini, böyle bir düzenlemenin bunu ortadan kaldıracağını vurgulayan Tiryaki, “HSK dediğimiz yapıyı büyük oranda hükümet belirliyor. Dolayısıyla tarafsız olmadığı iddiası ortaya atılabilir. Oysa seçim kurullarının başındaki hakimler için tartışmaya girmemeliyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 11:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER