"AKP’den FETÖ’yü ayıklamak kekten unu ayıklamak gibi bir şey"

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, gündemi değerlendirdi

"AKP’den FETÖ’yü ayıklamak kekten unu ayıklamak gibi bir şey"

HDP'nin Vicdan ve Adalet Nöbetinin Van ayağı sona erdi. Nöbetin İzmir’e taşınmasından önce Van nöbetinin kapanışı HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın yaptığı konuşmayla son buldu.

Nöbeti İzmir'e uğurladıklarını belirten Kemalbay, gündemdeki konulara da değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP içindeki Gülen Cemaati üyelerinin temizlenmesi çağrısını eleştiren Kemalbay, "AKP’den FETÖ’yü ayıklamak kekten unu ayıklamak gibi bir şeydir" değerlendirmesinde bulundu. 

Kemalbay, şöyle konuştu: 

Bugün Recep Tayyip Erdoğan diyor ki “parlamenter demokrasi artık yok” Biz uzun süredir bunu söylüyoruz. Faşizm kurumsallaşıyor diyoruz. Parlamenter demokrasiye bizlerin pek çok eleştirisi vardı. Ama biz bu eleştirileri demokrasiyi toplumsallaştırmak, eşit, ekolojik, kadın özgürlükçü bir yaşam kurmak için istiyoruz. Tek adam rejimi kendini daha çok tahkim etsin diye değil. Bizim 2 yıldır söylediğimizi bugün Tayyip Erdoğan tekrarladı. Sen “demokrasiyi, parlamenter sistemi kaldırdım” diyebilirsin ama hiçbir şey bitmedi. Mücadele devam ediyor ve bu mücadele kazanacak. Bugüne kadar silahların gölgesinde yönetmeye çalıştın ama görüyorsun ki biz ayaktayız. 

IŞİD MİLİTANI VE GÜLSÜM ELVAN'IN GÖZALTINA ALINIŞINA BAKIN 

Bir IŞİD militanı yakalanıyor. Zanlı, üzeri doğru düzgün aranmadan gözaltına alınıyor ve kelepçelenmiyor. Sonucunda bir polis memuru öldürülüyor. Daha birkaç gün önce Gülsüm Elvan nasıl gözaltına alınmıştı? Kolu kırılmış, kırık kolu arkadan kelepçelenmiş, kırık kolla saatlerce gözaltında tutulmuştur. Sizler buraya girerken kaç aramadan geçiyorsunuz. Kürt coğrafyasında her sokak başında arama tarama işlemi, her sokak başında kamera var. Fakat IŞİD militanları gözaltında misafir gibi ağırlanıyor. Gülsüm Elvan o eyleme şunun için gitmişti: Berkin’in getiremediği ekmeği Nuriye ve Semih yiyemiyor demişti. Nuriye ve Semih’in sesi olmak için Gülsüm Elvan sokakları terk etmedi. Barışçıl bir eylem için sokaktaydı. Bu işlem devletin nasıl bir işleyişinin olduğunu gösteren bir durumdur. 

Bugün Türkiye’nin her tarafı savaş ve çatışmanın izlerini taşıyor. Dersim cayır cayır yanıyor. 10 gündür Dersim’de asker tarafından çıkarılan yangınlara müdahale edilmiyor. Dersim halkı yangınlara kendisi müdahale etmek için sokağa çıktı. Bugün en sonunda devlet müdahale etmeye karar vermiş. Bu ülkeyi inşaatçı politikalarla tarumar edenler savaş politikalarıyla da tarumar ediyorlar. Biz diyoruz ki faşizmi durduracağız. Çünkü bugün yok ettikleri kolayca yerine konulabilir şeyler de değil. Bugün yok edilenler tarih, doğa ve insanlık. 

İŞKENCEYE SIFIR TÖLERANSTAN GUANTANAMO'YA GELDİLER

Ülkeyi hapishaneye çevirdikleri gibi hapishanelerin içi de yaşanmaz koşullarda. Fiziki koşullar nedeniyle zaten yaşanmazken bir de işkenceyi gündeme getirdiler. Parlak sözler sarf etmeyi çok iyi biliyorlar. İşkenceye sıfır toleranstan Guantanamo’ya geldiler. Siz bu kadar şiddetle, zulümle bir yere gidemeyeceksiniz. Biz hapishanelerde de dışarıda da direnmeye devam edeceğiz. 

İçeride 5 bine yakın HDP’li var. Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız, meclis üyelerimiz içeride. Bu kadar demokratik siyaseti yok ediyorsunuz, bir partiye bu kadar saldırıyorsunuz ama bu partiyi bitiremiyorsunuz. Bitiremeyeceksiniz. Bu operasyonların artık bitmesi gerekiyor. Savaş politikalarının durması gerekiyor. Ama AKP bu politikalardan vazgeçemez, ülkeyi şiddetsiz, baskısız yönetemez. 

Çıkmış diyor ki içinizdeki FETÖ’cüleri ihbar edin. Siz o FETÖ’cülere çok şey borçlusunuz. Siz 15 Temmuz’da FETÖ’nün yaptığını iddia ettiğiniz darbe girişimine sırtınız dayayarak ülkeyi OHAL’le KHK ile yönetmeye çalışıyorsunuz. 

Fethullah Gülen’den rahatsız olduğunuzu hiç zannetmiyorum. AKP’den FETÖ’yü ayıklamak kekten unu ayıklamak gibi bir şeydir. AKP’lilere kolay gelsin. 

Birisi çıkmış demişti ki, ne istedin de vermedim. Bu bir anlaşmanın bozulması demektir. Bu ülkenin onurlu savcıları varsa, bağımsız yargı varsa harekete geçsinler. FETÖ’nün nerede olduğu belli. FETÖ olmadan bu ülke yönetilemediği de belli. AKP iktidarı FETÖ öcüsü olmadan bu ülkeyi yönetemiyor. FETÖ öcüsü AKP-Saray iktidarının koltuk değneği olmuştur. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 15:36
YORUM EKLE