AKP'de dershane tartışması vekil ihracı getiriyor

Dershane konusunda partisini eleştiren AKP'li İdris Bal için kesin ihraç istendi…

AKP'de dershane tartışması vekil ihracı getiriyor

AKP Kütahya Milletvekili İdris Bal kesin ihraç talebiyle parti disiplin kuruluna verildi. Bal, kararın ardından düzenlediği basın toplantısında dershaneler konusunda hükümetin emredici bir üslup sergilediğini ve en büyük zararı da imam hatiplerin göreceğini söyledi.

Radikal'den Tarık Işık'ın haberine göre; AKP, Kütahya milletvekili İdris Bal'ı "basında çıkan ve parti politikalarına aykırı açıklamaları" nedeniyle kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak müşterek disiplin kuruluna sevk etti.

İdris Bal, bu kararın belli olmasından sonra düzenlediği basın toplantısında hükümete yüklendi. Dershanelerin kapatılmasının eğitim daha kaliteli hale getirilmeden, öğretmen açığının kapatılmadan ve müfredatta düzenleme yapılmadan uygulanamayacağını belirten Bal, "Bu haliyle kapatılırsa Batman'da, Diyarbakır'da kaç kişi üniversiteye girer?" diye sordu.

Demokratik bir ülkede idarecilerin emredici bir üslupla konuşamayacağını ifade eden Bal, "demokrasinin sadece sandık olmadığını" vurgulayarak, "Emredici yönetimin doğu bloğunda iflas ettiğini" söyledi. Bal, "Dershane katkısı olmasa bırakın milletvekilliğini, eğitimime bile devam edemezdim. Asgari ücretle çalışanlar ne yapacak? Dershaneler kapatılırsa ezilenler gariban olacak. En büyük zararı da imam hatipler görecek" dedi. Bal hükümete "insanları küstürmeyin çağrısı" yaptı.

İdris Bal'ın ihraç edilmesi durumunda AK Parti'nin TBMM'deki sandalye sayısı 326'ya düşecek. Bağımsız milletvekili sayısı ise 6'ya yükselecek.

ERDOĞAN'A TWİTTER'DAN CEVAP VERMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Salı günü partisinin son grup toplantısında konuşurken, kendisinin 'Kürdistan' sözcüğünü kullanmasına yönelik eleştirileri yanıtlarken, "Korkuyla büyük devlet olunmaz" demiş, İdris Bal ise Erdoğan’ın bu sözlerine Twitter'dan, "Korku ile büyük devlet olunamayacağı gibi, hesapsız, plansız, günübirlik küçük hesaplarla da büyük devlet olunamaz ancak büyük hatalar yapılır" şeklinde yanıt vermişti.

Bal'ın bu ifadelerine bazı AKP'liler tepki gösterirken, yine sosyal medya aracılığıyla İdris Bal'a yönelik pek çok eleştiri getirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2013, 18:58
YORUM EKLE