AKP Sözcüsü Çelik: Türkiye İdlib'de mevcut pozisyonunu sürdürecek

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İdlib'deki gelişmeleri değerlendirdi

AKP Sözcüsü Çelik: Türkiye İdlib'de mevcut pozisyonunu sürdürecek

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 

Toplantıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Suriye ordusunun İdlib vilayetinde gözlemci sıfatıyla görev yapan Türk askerlerine yönelik saldırısına değindi. Çelik, “Rejimin gözlem noktalarına sistemli saldırıları var. Buna karşılık verilmiştir, rejim hedeflerini ateş altına alma faaliyeti yoğun bir şekilde kesintisiz sürmektedir. Şehitlerimizin kanı yerde kalmamıştır. Karşı tarafa verilen kat be kat fazladır” diye konuştu.

‘GÖZLEM NOKTALARI FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEK’

Türkiye’ni Soçi mutabakatına bağlı olduğunu belirten Çelik, “Cumhurbaşkanımız ilgili bütün kurumlara gerekli talimatları vermiştir. Soçi mutabakatıyla ortaya çıkan gözlem noktaları faaliyetine devam etmektedir, çekilmek gibi bir durum söz konusu değildir. Rejim Mayıs 2019’dan itibaren sivillere ve altyapıyı yönelik saldırılarla bütün mutabakatları ihlal etmiştir. Bugün ortaya çıkan tablo, rejimin saldırganlığının aynı şekilde devam ettiği, çatışmasızlık bölgesinin statüsünün yok edilmesine dönük bütün kuralları, bütün mutabakatları ihlal eden yaklaşım içinde olduğudur” dedi.

“Kimsenin toprağında gözümüz olmadığını, amacımızın terörle mücadele olduğunu defalarca ifade ettik, bir kere daha ifade ediyoruz” diyen Çelik, “Sınırlarınıza çekilin diyenler coğrafyayı bilmiyorlar. Türkiye herhangi şekilde yeni pozisyon almayacak, mevcut pozisyonunu sürdürecek ve en ufak taviz verilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

‘SALDIRILARI NATO’YLA İSTİŞARE EDİYORUZ’

NATO’nun üye ülkelerden birine saldırı olması durumunda saldırıya uğrayan ülkenin korunması için silahlı güç dahil önlemler alınmasını öngören 5’inci maddesinin uygulanıp uygulanmayacağı sorulan Çelik, şu yanıtı verdi:

“5’inci madde temelinde özel bir değerlendirmem yok. Ama Türkiye yapılan bu saldırılar çerçevesinde NATO’yla istişare ediyor. NATO’nun terörle mücadelede Türkiye’nin yanında olması beklentimizdir. NATO’nun doğası gereği Türkiye ile dayanışma göstermesi gerekir. ‘Türkiye şu kadar saldırıya uğruyor, güney sınırlarımızı koruyor, mültecileri barındırarak çok büyük iş yapıyor’ açıklamalarını sık sık duyuyoruz. Bu açıklamaları yapıp Türkiye’yi takdir edenlerden, Türkiye’nin yanında nasıl duracağına dair de sözler duymak istiyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 11:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER