AKP-MHP savaş koalisyonu tezkereyi çıkardı

Ancak iki partiden 56 vekil tezkereye oy vermedi…

AKP-MHP savaş koalisyonu tezkereyi çıkardı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere asker gönderilmesi ve görevlendirilmesi konusunda hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM genel Kurulu’nda yapılan oylamada kabul edildi.

 

Tezkere 320 kabul, 129 ret oyuyla kabul edildi.

 

AKP'nin 326 milletvekili ve MHP'nin 51 milletvekili ile toplam oyun 377 olması gerekirken tezkereye sadece 320 kabul oyu geldi. Meclis Başkanı'nın oyu düşüldüğünde geriye oy vermeyen 56 tezkere karşıtı AKP ve MHP'li vekil kalıyor.

 

Bu 56 vekilin kimler olduğu merak ediliyor.

 

SURİYE TEZKERESİ MECLİS'TEN GEÇTİ

Akçakale olayının ardından hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkere Meclis'te kabul edildi. Tezkere öncesi söz alan CHP Grup Başkanvekili İnce, kapalı oturuma itiraz ederek, "Siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz" dedi. AK Partili Canikli'nin "Tarafınızı belli edin" demesi üzerine İnce, "Esad'ın canı cehenneme" diye konuştu.

 

AK Parti ve MHP tezkereye destek verirken, CHP 'hayır' oyu verdi.

 

Saat 10.00'da başlayan kritik oturumdan önce muhalefet tezkerede usul hatası olduğunu savundu ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, söz alarak bir konuşma yaptı.

 

İnce şunları söyledi: "Niye milletten saklayacağız bunu? Sizin çocuklarınız mı savaşa girecek, fakir-fukara çocukları mı? Bu millet çocuklarını savaşa gönderecek ama ne için göndereceğini bilmeyecek. 8 kez tezkere aldınız, ne işe yaradıysa bir kez daha getiriyorsunuz. 1 Mart tezkeresindeki kapalı oturumda bulundum. Kapalı oturumda çok özel bilgi veriliyor zannedilmesin. Hangi özel bilgiyi paylaştı hükümet 1 Mart tezkeresinde. Tartışmalar halkın önünde yapılsın. Biz kapalı oturumda TRT Genel Müdürü'nün maaşını bile öğrenemedik. Bu tezkere Anayasa 92'ye aykırıdır. Karşımızda bir devlet mi yaptı bunu, bu kadar belli mi? Sınırı belli değil, siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz. Sınırı belli değil. Siz bu ülkeyi en çapsız Dışişleri Bakanı'nın maceralarıyla başını belaya sokuyorsunuz. Türkiye'nin başını belaya sokmayın. 1 Mart tezkeresindeki gibi dik durun, onurlu durun, milletin vekili olun."

 

'ESAD'IN CANI CEHENNEME'
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin "Tarafınızı belli edin Esad'dan yana mısınız, Türkiye'den mi" demesi üzerine yeniden söz alan İnce, "Tarafımı açıklıyorum, Esad'ın canı cehenneme. Bana ne Esad'dan" diye konuştu.

 

MHP'DEN DESTEK
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis'te gazetecilerin sorusu üzerine, ''MHP, milli menfaatleri göz önüne alarak hareket eder. Hiçbir çevrenin tesiri altında kalmaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin elini güçlü kılmak için, TSK'nın sınırötesi müdahalesi için hükümete yetki verme taraftarıyız'' diye konuştu.

 

VURAL: HÜKÜMETİN DIŞ POLİTİKASI İFLAS ETTİ
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP’li Muharrem İnce’nin ardından kürsüye gelerek yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiği çok açık. Dışişleri’nin, Türkiye’ye ilave tehditler getirdiği açıktır. Dış politika iflas etmiştir. Fiili bir tehdidi engellemeyen bir diplomasinin iflasıdır. Türkiye her şeyden önemlidir. Türkiye’yi bu noktaya getirenlerin sorumlulukları gayet açıktır. Herhangi bir bilgilendirme yapılmış değildir.

 

Hükümet kapalı oturumda kamuoyuyla paylaşılmayacak bilgileri paylaşacak olabilir. Millet bilmeyebilir. Biz milletin bizim görüşlerimizi bilmesini istiyoruz. Hükümet kapalı oturumda açıklasın, biz de açık oturumda görüşlerimizi açıklayalım. Bu görüşmeler açık olmalıdır. Açılımla ilgili kapalı oturumda ne söylendi? Kuzey Irak’a yönelik tezkereyle ilgili yapılan görüşmede ne söylendi?”

 

CANİKLİ: AÇIK OTURUMU DÜNYA İZLEYECEK
Hükümet adına eleştirilere yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, “Milletimizden hiçbir şey saklamıyoruz. Açık oturumu bütün dünya izleyecek. Başkalarından saklamamız gereken şeyler var” dedi.

 

TEZKERE
Dün yaşanan olayın ardından, akşam saatlerinden itibaren kurmaylarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan'ın imzasının olduğu tezkereden:

"Suriye Arap Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin yürüttüğü askeri harekat kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiştir... Diplomatik uyarılarımıza rağmen bu eylemler devam etmiştir...

 

Bu çerçevede hudut, şumul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesiyle, bununla ilgili gerekli düzenlemenin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 1 yıl süreyle izin verilmesini Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca arz ederim."

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2012, 17:14
YORUM EKLE