AKP'li Şahin: Sizin 3 milyar Euro'nuza ihtiyacımız yok

Mehmet Ali Şahin, Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte'nin sözlerine ilişkin: 3 milyar Euro'nuza falan ihtiyacımız yok

AKP'li Şahin: Sizin 3 milyar Euro'nuza ihtiyacımız yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını yürüten Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte'nin sözlerine ilişkin, "Bizim sizin 3 milyar euro'nuza falan ihtiyacımız yok. Biz böyle kaba tehditlere falan da pabuç bırakmayız" dedi.

Şahin, Ovacık ilçesi Yığınot köyünü ziyaret ederek, köylülerin sorunlarını dinledi. Burada köylülere hitap eden Şahin, yaşanan şiddet olaylarına değinerek, PKK'lıların hepsinin kökleri kazınana kadar mücadelenin süreceğini, bunda kararlı olduklarını söyledi.

‘SURİYE SİZİN ESERİNİZ'

Son yıllarda artan göçmen krizine değinen ve AB'nin, "Suriyeli göçmenleri Türkiye bize göndermesin" dediğini ifade eden Şahin, "Biz göndermiyoruz ki. Kendileri kaçak yollarla gidiyor. Yahu bu Suriye sorunu kendiliğinden mi doğdu? AB'ye sesleniyorum. Sizin bir rolünüz yok mu? Gelmemesi için ne yaptınız? 29 tane ülkesiniz. Nüfus itibarıyla bu blok, dünyanın en büyük blokudur. Parasal güç itibarıyla da öyledir. Suriye'de iç savaş devam ederken ne yaptınız Allah aşkına? Şimdi bize 'Türkiye Suriyeli göçmen göndermesin' diyorsunuz. Bu sizin eseriniz" diye konuştu.

AB Dönem Başkanı olan Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte'nin "Türkiye sıfır göçmen göndereceği konusunda bize taahhütte bulunursa parayı vereceğiz" anlamına gelen bir açıklama yaptığını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

‘KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

"İnanıyorum ki başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız gerekli açıklamayı yapacaktır. Ben diyorum ki, bizim sizin 3 milyar euro'nuza falan ihtiyacımız yok. Biz böyle kaba tehditlere falan da pabuç bırakmayız. Yunanistan'a AB olarak sürekli para aktarıyorsunuz. Belki 100 milyar euro'dan fazla para aktarmışlardır. Şimdi Yunanistan'dan da göçmen gelmesin diye para aktarıyorlar ama bizimle 'Sıfır göçmen göndereceksiniz' diye pazarlık yapıyorlar. Biz bunları, bize karşı yapılmış küçültücü ifadeler olarak değerlendiririz ve bu beyanları kabul etmemiz Türkiye olarak mümkün değildir."

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER