AKP'li Şahin katliamdan 'vazife' çıkardı: Hac organizasyonunu Türkiye'ye versinler

Mehmet Ali Şahin, 753 kişinin öldüğü Mina'daki katliamın ardından Suudi Arabistan'a 'Organizasyonu Türkiye'ye, bize verin' diye seslendi

AKP'li Şahin katliamdan 'vazife' çıkardı: Hac organizasyonunu Türkiye'ye versinler

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karabük’ün Eflani İlçesi’ndeki düğün salonunda yapılan bayramlaşma programında konuştu.

Konuşmasında en az 753 kişinin yaşamını yitirdiği Suudi Arabistan’ın Mekke kentinin dışında bulunan Mina’da yaşanan izdihama değinen Şahin, Mekke’de yaşanan ölümlerin üzerinde düşünmek gerektiğini belirterek, “Buna ‘kader’, ‘vade geldi’, ‘ecel’ deyip geçebilir miyiz?” dedi.

Mina’da yaşananların ‘Ecel-i kaza’ (Bir sebebe bağlı olarak değiştirilmesi takdir edilmiş ecel) olduğunu iddia eden Şahin şunları söyledi:

‘KİMSE MİLLİYETÇİLİK YAPTIĞIMI DÜŞÜNMESİN’

“2 milyon insan hacı olacak gelmiş. 2 milyon insan çok değil. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da teröre karşı miting yapıldı, 2 milyon insan vardı orada. Hiç bir olumsuzluk olmadan, hiç kimsenin burnu kanamadan dağıldılar.

“2 milyon insanın Mekke’de Arafat’ta o geniş arazide ibadetlerini huzur içinde yapabilmeleriyle ilgili gerekli tedbirler alınabilir. Tedbir açısından ciddi bir noksanlık olduğunu düşünüyorum. Bir vinç devrildi, ölenler oldu. Daha önce kazalar oldu.

“Her yıl binlerce hacı dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş hayatlarını kaybediyorlar. Üzüntümüz büyük mübarek bayramda. 750’nin üzerinde ölü. Bundan daha fazla da yaralı var. Çok az da olsa Türk vatandaşı da var. İnşallah sayısı artmaz. Tedbir bakımından eksiklik var.

“Oradaki güvenlik sorununu çözmek için Müslüman ülkelerin bir araya gelerek bir çözüm geliştirmelerinde yarar var. Efendim, ‘Oradan gelen, buradan gelen sıkışmışlar birbirlerini ezmişler.’ Olacak şey mi? Dünyaya bunu nasıl izah edersiniz? İzahı var mı? Bine yakın insan, 750 kişi hayatını kaybetmiş. Böyle bir şey olabilir mi?

“Kimse milliyetçilik yaptığımı düşünmesin. Bize versinler, Türkiye oradaki organizasyonu kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini yaptırır Allah’ın izniyle. Ücret de talep etmiyoruz. Suudi Arabistan hükümetine sesleniyorum; Verin bize, Türkiye’ye. Türkiye olarak oradaki organizasyonu çok nizami bir şekilde hallederiz, çözeriz.

“Kardeşim tedbiri sen alacaksın. Düzeni sen sağlayacaksın. Onları yönlendireceksin. Afrika’dan gelmişler. Yol, iz bilmeyebilirler. Onları öğretecek, yol gösterecek sizsiniz. Yönlendirme levhaları, hatta insanlarla onlara rehberlik edecek sizsiniz. Bunun mazereti olamaz. İhmal sonucu ölümler meydana gelmiştir. Bundan sonra bunların yaşanmamasını diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2015, 21:16

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER