AKP'li başkan ağlayarak istifa etti: Tehdit ve baskılar aileme kadar ulaştı

Uğur, açıklama sırasında gözyaşlarını tutamadı

AKP'li başkan ağlayarak istifa etti: Tehdit ve baskılar aileme kadar ulaştı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, başkanlık görevinden ve AK Parti’den istifa ettiğini açıkladı.

Uğur, “Üzgünüm, kırgınım fakat huzurluyum” dedi. AK Parti merkezi ve yerel yönetimleri iletişim eksikliği olduğunu söyleyen Uğur, konuşmasının sonunda gözyaşlarını tutamadı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifasını istediği belediye başkanlarından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, basın toplantısı düzenledi.

Uğur, “Yolsuzluğunuz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok fakat ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar, tehdide varan müdahaleler var. Bu katlanılacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. Dolayısıyla AK Parti’de siyaset yapma imkanımız maalesef ortadan kaldırılmıştır. Gelinen bu durumda, partimden ve belediye başkanlığı görevimden ayrılma noktasına gelmiş getirilmiş bulunmaktayım. Şimdi bütün varlığımla külli iradeye teslim olarak, cüzi irademle milletime vefa gösteriyorum. Partime ve başkanlık görevime veda ediyorum” dedi.

Ahmet Edip Uğur'un açıklamalarından satır başları: 

AK Parti'de siyasi hayata adım atarken kurucu il başkanı olarak görev verildi, bunu üstlendik. Milletvekili olarak yasama faaliyetinden genel başkan yardımcılığına kadar partimizde çok önemli görevler aldık. Partimizin kasası bize teslim edildi. En üst karar mekanizmalarında görevlendirildi. Belediye Başkanı olmamız istendi, bunu da üstlendik. Hiçbir kademe görevden geri durmadık. Son uygulamalarda geldiğimiz noktada şimdi sormak istiyoruz, bürokrasi siyasetin önüne, devlet milletin önüne ve en önemlisi sadakat liyakatin önüne geçmiş gibi görünmüyor mu?

'Metal yorgunluğu' adı altına bu değişim ve yenilenme süreci AK Parti'de bir otofajiye dönüşmektedir. Seçimle gelen seçimle gider prensibi sanki rafa kaldırılmış emirle gider şekline dönüşmüştür. İletişim çağında Ankara ile istişare kanalları sağlıklı işlememektedir. Yerel ve merkezi irade arasındaki irtibat sağlıklı yapılamamaktadır.


Erdoğan'ın 'Metal yorgunluğu var' diyerek AK Parti'de Belediyelerde başlattığı istifa süreci devam ediyor. Şimdiye kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek istifalarını sundu. Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un istifası ise Melih Gökçek ve Recep Altepe'de olduğu gibi krize dönüştü. Daha önce görevinden istifa etmeyeceğini söylerek istifa iddialarını yalanlayan Ahmet Edip Uğur açıklama yaptı. Uğur'un açıklamaları diğer Belediye Başkanlarının istifa sırasında söylediklerinden farklıydı. Uğur, AK Parti'ye ve istifasını isteyen Genel Başkan Erdoğan'a sert eleştirilerde bulundu ve gözyaşlarıyla istifa etti.

Uğur'un açıklamalarından satır başları: 

AK Parti'de siyasi hayata adım atarken kurucu il başkanı olarak görev verildi, bunu üstlendik. Milletvekili olarak yasama faaliyetinden genel başkan yardımcılığına kadar partimizde çok önemli görevler aldık. Partimizin kasası bize teslim edildi. En üst karar mekanizmalarında görevlendirildi. Belediye Başkanı olmamız istendi, bunu da üstlendik.

Hiçbir kademe görevden geri durmadık. Son uygulamalarda geldiğimiz noktada şimdi sormak istiyoruz, bürokrasi siyasetin önüne, devlet milletin önüne ve en önemlisi sadakat liyakatin önüne geçmiş gibi görünmüyor mu?

'Metal yorgunluğu' adı altına bu değişim ve yenilenme süreci AK Parti'de bir otofajiye dönüşmektedir. Seçimle gelen seçimle gider prensibi sanki rafa kaldırılmış emirle gider şekline dönüşmüştür. İletişim çağında Ankara ile istişare kanalları sağlıklı işlememektedir. Yerel ve merkezi irade arasındaki irtibat sağlıklı yapılamamaktadır.

​Demokrasinin ağrızalı olduğu ortamda siyasetin nefes alması mümkün değildir.

Kendi adıma şunu söylemeliyim. Yolsuzluğunuz yok, usulsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok ailenize evinize kadar ulaşan baskılar tehdide varan müdahaleler var. Bu katlanılacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. AK parti'de siyaset yapma imkanımız maalesef ortadan kaldırılmıştır. Gelinen bu durumda partimden ve belediye başkanlığı görevimden ayrılma noktasına gelmiş, getirilmiş bulunumaktayım.

Bütün varlığımla cüzi irademle vefa gösteriyorum. Partime ve Başkanlık görevime burada veda ediyorum. İnancım ve itikadım gereği olanda hayır vardır. Üzügünüm kırgınım fakat huzurluyum çünkü vicdan rahatlığıyle bu kararı almış bulunuyorum.

Otofaji: Hücrenin yaşlanmış ve bozulmuş yapılarının, hücrenin kendi lizozomu tarafından sindirilmesidir

AHMET EDİP UĞUR KİMDİR?

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 7 Nisan 1950 tarihinde dünyaya gelmiştir. Aslen Balıkesirlidir.

İstanbul Işık Lisesinde Orta öğrenimini, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümünde Yüksek öğrenimini tamamlamıştır.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Nurgül Uğur ile evli ve üç çocuk babasıdır.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği Balıkesir Şube Başkanlığı yapmıştır.Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanlığı görevine 2008 yılından bu yana devam etmektedir.

Balıkesir Milletvekili olarak 18. Dönemde ilk kez parlamentoya girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Balıkesir Kurucu İl Başkanlığı yapan Ahmet Edip Uğur, 22. 23. ve 24. Dönemler de adaylığını koyarak üst üste üç defa Milletvekili seçilmiştir. 2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mali ve idari İşler Başkanı olarak görev yapmıştır.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde %39.8 oy ile Adalet ve Kalkınma Partisinden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 13:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER