AKP İstanbul'da tüm oylar sayılsın istiyor

İmamoğlu'nun açıklamasına göre, geçersiz oyların %78'i sayıldı

AKP İstanbul'da tüm oylar sayılsın istiyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da tüm oyların sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracaklarını açıkladı. 

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki farkın 16 bin 442’ye düştüğünü öne süren Yavuz şunları söyledi:

“33 ilçede geçersiz oyların sayımı yönünde karar verildi. Biz, ilçe seçim kurularına yaptığımız  tüm oylar sayılsın talebimizin reddi üzerine İl Seçim Kurulu’na gittik. İl Kurulu, ‘Oy torbası açıldığında maddi usulsüzlük emaresi görürseniz tamamını sayın’ dedi. Bunun üzerine Beyoğlu için tüm oyların sayımı müracaatımız oldu YSK’ye. Henüz bir karar verilmedi. Bugün ise kalan tüm ilçelere ilişkin oyların tamamı sayılsın  diye İl Seçim Kurulu üzerinden YSK’ye müracaat etmiş olacağız.”

‘İLÇE VE BÜYÜKŞEHİR FARKI 40 BİN 734’

“Biz bu işte bir gariplik var dedik. İlçelerdeki geçersiz oyların sayısı 274 bin 859 iken, büyükşehir belediyesine ilişkin 315 bin 593. İlçe ve büyükşehir arasındaki fark 40 bin 734. Bu rakamlarla sadece bir gariplik olduğunu hissediyor insan demek için bu örneği verdim.

Yüzde 70’i bitti. Bunlardan sadece geçersiz oyların sayımından AK Parti lehine 4 bin 343’tür. 28 bin 61 sandık sayıldı. Sadece geçersiz oylardan 4 bin rakam küçümsenecek bir rakam değildir. 39 ilçelerde bütün bu işlemler sonucu tüm düzeltmelere ilişkin sonuçta ne kadar AK Parti’nin hanesine, ne kadar CHP’ye kaydedildi ortaya koymak istiyorum. Şu ana kadar 14 bin 456 oy başka taraflara kaydedilmişken, CHP’ye de 3 bin 485 oy var. Fark 10 bin 971…”

‘ARADAKİ OY FARKI 16 BİN 442’

“Şu andaki fark CHP en başta 29 bin 408 fark var dedi. YSK’nın açıklamaları da o düzeyde. Orada da 30 binleri bulan fark vardı. Geldiğimiz sayı 16 bin 442. Demek ki arada 10 bin oy olsa biz çoktan öne geçmiştik. Önemli bunlar. Şu anda geldiğimiz nokta bu. Bizim rakamlarımıza göre şu anda çoktan 14 binlerin altına düştü. Geçersiz oyların yüzde 70’i sayıldı. Sadece 4 ilçede 2 ilçenin de yarısında toplamının sayılmasına izin verildi. Burada yüzde 4’lük bir bölümdeyiz.

‘BEŞ BAŞKAN YARDIMCISININ İFADESİ ALINMIŞ’

“Biz İstanbul’da şaibe var derken rastgele söylemiyoruz. Büyükçekmece’de bir seçmen kaydı usulsüzlüğü yapıldı. Çalışan birisi ilçe nüfus müdürlüğü nezdinde çalışmaya başlıyor, sonra bir şeyler oluyor. Bazen, başkalarının yazdıklarına, bazen henüz ruhsatı alınmamış binalara usulsüz seçmen kayıtları yapılmış. Şu anda 2 kişi tutuklu. 5 belediye başkan yardımcısının ifadesi alınmış. Birilerinin resmi ikametgahına usulsüz seçmen kaydırıyor, oradaki olması gereken seçmen de düşüyor. Bunu biz nereye koyacağız? Biz Büyükçekmece’yi 4 bin 200 oyla kaybettik. Buradaki büyükşehir oylarını ne yapacağız? Belediye başkanının çok yakınındaki kişiler varsa, bu iş 2007’den beri yapılıyor ise biz buna ne diyeceğiz?”

ORGANİZE USULSÜZLÜK İDDİASI

“Organize bir usulsüzlük var. Nereye elimizi atsak gerçekten elimizden kalıyor. Gerçekten birileri bu işi çok özel planlamış diye düşünüyoruz. Bunu birileri yapmış. Biz siz yaptınız demiyoruz. Birileri bu işi yapmış. Bu usulsüzlükleri kim yaptı, bu işleri kim planladı? Acaba bu işin sonu nereye kimlere dayanıyor diye düşünmeli?”

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 20:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
YSK  BAŞKANI SATILMIŞ
YSK BAŞKANI SATILMIŞ - 1 yıl Önce

YÜKSEK SEÇİM KURULU DENİLEN (AKP TİNİN TARAFLI KURUMUNA ARTIK MÜTEBERLİĞİ SORULSUN .YSK tayyibin ve AKP tinin her istyine HUKUK deyip GUGUK yapmasın .Ve bu YSK kurulun başkanı bunak satın alınmış bunak alzaymırda istifa etsin .Gurur ve şahsiyetini kurtarsın .

SIRADAKİ HABER