AKP gitti kardeşlik bitti

2005’te ‘kardeş belediye’ protokolü imzalayarak hediye etikleri kepçeyi geri istediler…

AKP gitti kardeşlik bitti

Tunceli'nin Çemizgezek İlçesi'ne, 2005 yılında AK Partili yönetim döneminde 'kardeş belediye' protokolü imzalayıp, bir kepçe hibe eden İstanbul'un Ümraniye Belediyesi, Çemişgezek'te seçimleri CHP'nin kazanması üzerine bir yazı ile hibe edilen kepçeyi geri istedi.

 Çemişgezek Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy, "Siyaset ve kardeşliğin böyle olmaması lazım. Bizi üzdüğü kadar tüm Çemişgezekli'leri de üzmüştür" dedi.

AK Partili başkanların yönetimindeki Tunceli'nin Çemişgezek İlçesi ile İstanbul'un Ümraniye İlçesi belediyeleri 2004 yılında 'kardeş belediye' protokolü imzaladı. Ümraniye Belediyesi daha sonra Çemişgezek'e bir kepçe hibe etti.

Çemizgezek'te 2004'den beri Belediye Başkanlığı'nı yapan AK Partili Metin Levent Yıldız, 30 mart seçimlerinde aday gösterilmedi. AK Parti İlçede Necati Tayyar'ı aday gösterdi, ancak seçimleri CHP adayı Ahmet Şadan Ersoy kazandı.

'SEÇİM KAYBEDİLİNCE KARDEŞLİK DE Mİ BİTİYOR?'

CHP'li Ersoy'un belediye başkanlığını kazanmasının ardından, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Özdemir imzası ile Çemikgezek Belediyesi'ne gönderilen yazıda, daha önce hibe edilen kepçenin Ümraniye Belediyesi'ni iade edilmesi istendi.

Çemişgezek'in yeni Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy ile vatandaşlar, Ümraniye Belediyesi'nin hibe ettiği kepçeyi geri istemesine tepki gösterdi. Başkan Ersoy, Çemişgezek ile Ümraniye belediyelerinin 2004 yılında kardeş belediye olduklarını belirterek şöyle dedi:

"O zaman hibe olarak verilen bir kepçe, seçimin kaybedilmesiyle birlikte geri isteniyor. Seçimin kaybedilmesiyle kardeşlik de mi bitiyor? Sözleşmeyi feshederek kepçeyi geri istiyorlar. Biz ilk iş olarak mezarlığa giden yolu bu kepçeyle yapıyoruz. Bunu duyunca çok üzüldük. Belediye olarak kepçemiz yok, mağdur olacağız. Aynı zamanda kardeşlik duygusunun da nasıl olduğu konusunda kafalarda soru işaretleri uyandırıyor. Halkımız da bunu sorgulamaya başlamıştır. Çok sıkıntılı bir durum. Ümraniye Belediyesi verdikleri kararı gözden geçirsinler. Bunu değiştirirlerse Çemişgezekli'ler de onlara şükran duyar."

Ümraniye'den 2005 yılında gönderilen kepçenin ilçe sakinleri tarafından sevinçle karşılandığını kaydeden Başkan Ersoy, "Ancak şimdi bu kepçe Çemişgezekli'lerin üzüntüyle gönderecekleri bir kepçe olmuştur. Bu da bizleri yaralamış, üzmüştür" dedi. (gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 16:31
YORUM EKLE