AKP Diyarbakır’da HDP'nin kazandığı belediyelere itiraz etti

HDP’li Yönetici Edip Binbir, itirazların İller Bankası’nın Nisan ayı ödemesi nedeniyle yapıldığını söyledi

AKP Diyarbakır’da HDP'nin kazandığı belediyelere itiraz etti

AKP, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 4’ü merkez ilçe olmak üzere 14 ilçenin tamamında seçim sonuçlarına itiraz etti.

Ergani, Kocaköy, Kayapınar, Yenişehir, Dicle ve Lice’nin seçim sonuçlarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılan itiraz başvuruları reddedildi.

AKP, bunun üzerine itirazları İl Seçim Kurulu’na taşıdı. İl Seçim Kurulu ise ilçe seçim kurullarının kararına dayandırarak, itiraz başvurularını ret etti.

AKP, bu kez itiraz başvurusunu YSK’ya yaptı.

Bağlar, Sur, Bismil, Silvan, Çınar ve Kulp ilçelerinde de sonuçlara itiraz eden AKP’nin başvurusu İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Söz konusu ilçeler de itirazı İl Seçim Kurulu’na taşıdı. Yapılan itirazlar henüz karara bağlanmadı.

HAZRO’DA SAYIMLAR BAŞLADI

AKP’nin itiraz ettiği bir diğer ilçe ise Hazro. İlçe Seçim Kurulu, Hazro  ile ilgili 4 Nisan tarihinde aldığı kararda, geçerli ve geçersiz oyların bulunduğu tüm sandıklarda yeniden sayım yapılmasına karar verdi. Verilen bu kararın kaldırılmasına dönük HDP tarafından İl Seçim Kurulu’na yapılan itiraz başvurusu ise ret edildi. Hazro’da sandıkların açılması için İl Seçim Kurulu’nda görevli iki kişiyle birlikte yeniden sayım başladı.

‘ÖDENEKLER BEKLENİYOR’

HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Edip Binbir, AKP ile aralarında açık ara fark olmasına rağmen yapılan itirazların İller Bankası’nın Nisan ayı yapılacak olan ödeme nedeniyle olduğunu ifade ederek, “Ödenekler harcandıktan sonra belediyeleri teslim ederler. Bunun en bariz örneği, Sur ilçesinde 180 işçi alımı ve bu işçilerin işbaşı yapmasıdır. Kocaköy’de de benzer bir uygulama ile karşıyayız. Ne hukuki ne ahlaki ne de insanidir. Seçilmiş bir belediye başkanı varken, halen kayyum tarafından yönetiliyor ve itirazlar ile mazbatalar verilmiyor” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 18:05

YORUM EKLE
YORUMLAR
HASTA RUHLU MAHLÜK
HASTA RUHLU MAHLÜK - 2 yıl Önce

Biz kürtlerin iradesine müdahale ediliyor Nerede kaldı hak ,hukuk ,adalet tek adam soytarısının esiri oldu . Biz binlerce sene köle olmadık bu deli gömleklik aklı dengesi ileşmesi mümkün olmayan dengesiz adamınmı kölesi olacağız hür irademize müdahale ediyor dengesiz mahlük . Bu ne ya yeter sen kim oluyorsun

SIRADAKİ HABER