AKP'den MHP'li Semih Yalçın’ın paylaşımına ilişkin açıklama

Numan Kurtulmuş, katıldığı Instagram yayınında erken seçim iddiaları hakkında açıklama yaptı

AKP'den MHP'li Semih Yalçın’ın paylaşımına ilişkin açıklama

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Gazeteci Mehmet Fatih Ersoy'un Instagram canlı yayınında MHP Genel Başkan Yardımsıcı Semih Yalçın'ın erken seçim tartışmalarına hız kazandıran açıklamaları hakkında değerlendirmede bulundu.

Numan Kurtulmuş, Semih Yalçın'ın Devlet Bahçeli'nin "Kararsızlığın, inançsızlığın, gecikmenin ve tembelliğin başarısızlığı hazırlayan unsurlar olduğu şüphesizdir. Üç Hilal’in tek başına iktidarı artık bir zorunluluktur, ihtiyaçtır ve geleceğin lider ülke idealinin gerçekleşmesi buna bağlıdır" dediğini aktardığı tweetleri hakkında konuştu.

Kurtulmuş, "Sayın Semih Yalçın'ın sözlerinin asla bir erken seçimle ilgisi yoktur. Çok kısa bir müddet önce Sayın Bahçeli de zaten 'Türkiye'de erken seçim yoktur, vaktinde seçim yapılacaktır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın açıklamalarının sorulması üzerine Kurtulmuş, şu yanıtı verdi:

'Sayın Semih Yalçın'ın tweetleri -sonradan ifade edildi zannediyorum- Sayın Bahçeli'nin daha önceki yıllarda söylediği sözlerden alınmış bir takım pasajlar. Onları tweetinden bir şekilde paylaştı. Buradan başka bir mana çıkarılmasının lüzumsuz ve anlamsız olduğunu ifade eden yeni bir tweet Sayın Yalçın atmış oldu.

Başından beri bizim söylediğimiz, MHP ve AK Parti, Cumhur İttifakı'yla tek parti olmadı. AK Parti ve MHP kendi siyasi kimlikleriyle var olan iki partidir ama Cumhur İttifakı ilk andan itibaren sorunsuz ve gerçekten yapıcı. Burada Sayın Bahçeli'nin ve MHP'nin ilk andan itibaren titizlikle verdikleri destekleri son derece anlamlı ve önemli buluyorum. Sorunsuz bir şekilde bugüne kadar devam etmiştir.

Tekraren şöyle bir tavrı kimse beklemesin. Buradan iki parti tek partiymiş gibi bir anlamın da yanlış olduğu kanaatindeyim. MHP'nin, AK Parti iktidarına, Sayın Cumhurbaşkanımıza verdiği destek açık ve nettir. Yani terörle mücadele, emperyalizme karşı verilen milli mücadele, Türkiye'nin yerli ve milli teknolojilerinin artırılması konusu gibi bütün milleti ilgilendiren ortak konularda MHP son derece açık bir şekilde koşulsuz bir destek veriyor. Sayın Semih Yalçın'ın da bu sözlerinin asla bir erken seçimle ilgisi yoktur. Çok kısa bir müddet önce Sayın Bahçeli de zaten 'Türkiye'de erken seçim yoktur, vaktinde seçim yapılacaktır” dedi.

'SİYASETİN DİLİ ÖTEKİLEŞTİRİCİ OLMAMALI'

Siyasetteki kutuplaşmaya değinen Kurtulmuş, salgın sürecinin başından bu yana bunun politik bir süreç olmadığını ve bütün Türkiye'yi ilgilendirdiğini söylediklerini ifade ederek, “Ancak özellikle CHP'deki bazı politik aktörler bu süreci bile politikleştirmeye çalıştılar ve çok anlamsız bazı tartışmaları Türkiye gündemine getirdiler. Diyanet İşleri Başkanı, Sayın Altun, Albayrak ve Bayraktar'a yapılan bir takım söylemler gibi. Bunlara da cevaplarımızı verdik. Bu süreç birbirimizi anlayarak konuşmamızı sağlayacak terbiye edici de bir süreç” diye konuştu.

Salgın döneminde herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, şunları söyledi:

'Hangi partiden olursa olsun belediye başkanları da pandemi kurullarının zaten doğal bir üyesidir. Bazı belediyeler kendilerini ayrıştırma sürecine girdiler. Devletin ortak yardım kampanyası varken bunu yapmadılar. Adana'da komik bir durum ortaya çıktı. Bir takım algılar üzerinden kendilerini ötekileştirdiler. Sonra da 'hükümet bizi ötekileştiriyor' dediler. Bu süreçte her bir belediye başkanımızın elini taşın altına koyacağı durumlar hala mevcuttur. Böyle bir süreçten politika üretme telaşına girdiler.'

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER