AKP'den HDP açıklaması: HDP kapatılacak mı?

Çelik, teröre destek veren partilerin kapatılmasının ileri demokrasilerin kırmızı çizgisi olduğunu söyledi

AKP'den HDP açıklaması: HDP kapatılacak mı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldiği "Yeni Anayasa" toplantısı sonrası konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun yeniden faaliyete geçmesi konusunda uzlaştık" dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik HDP'nin kapatılması konusunda sorulan soruya yanıt verdi. Çelik teröre destek veren partilerin kapatılmasının ileri demokrasilerin kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

Konu yargının konusu olmasına rağmen Çelik HDP'lilerin hesap vereceğini söyledi.

Çelik, Bahçeli'nin "güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğunu" söyledi. Çelik, HDP'ye ilişkin ise "HDP kendisini süreçten çıkardı. Parti kapatmalara karşıyız ama teröre destek verenler bedelini ödemeli" dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Öncelikle Sayın Bahçeli'ye ve heyetine çok teşekkür ederiz. Anayasa konusunda Sayın Bahçeli de Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Bir yeni anayasa yapılana kadar bu müzakerelerin devam edeceği üzerinde konuştuk.

Bu sebeple Uzlaşma Komisyonu'nun yeniden faaliyete geçmesi konusunda uzlaştık. Meclis'in artık yeni Anayasa gündemi ile çalışmalarını devam ettirmesi gerekir.

Türkiye'de temel hak ve hürriyetlerin nasıl garanti altına alınacağı üzerine tartışılması gerekiyor mekanizmaların. Sadece etiket üzerinden başkanlığı tartışmak verimsiz olacaktır.

Başkanlık sistemi ile bütün bunlar teminat altına alınacaktır. Fakat muhalefetin bize önerdiği parlamenter sistemi de tartışmak ve görmek istiyoruz.

Türkiye'nin yetkin bir parlamenter sistem ile yönetildiğini düşünmüyoruz. Parlamenter sistem geleneğinin karşısındaymış gibi sanki başkanlık üzerinden tartışmalar yürütülüyor.

Sayın Bahçeli'ye saygı duyuyoruz. Faaliyete başlayacak olan komisyonda bu konular gündeme gelecektir.

Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin bütünlüğünü koruma konusunda vazgeçmeyeceğimiz bir alandır. Sayın Bahçeli'ye bu konudaki destekleri için teşekkür ederiz.

AB reform paketi konusunda da bir değerlendirme yapacaklarını açıkladılar. Görüşmede İç Tüzük konusu da gündeme geldi.

Bu çerçevede bakıldığında bu konudaki çalışmaların da kaldığı yerden başlaması konusunda da mütabakata varıldı.

Kuşkusuz biz iktidar partisi olarak komisyonun eşit sayıda üyeden oluşması konusunda fikrimizi savunuyoruz. Bu çalışmalar bizim inisiyatifimizde yürümeyecek, Meclis Başkanı'nın bu konudaki takdiri önemli olacaktır. Komisyon kararlarının nasıl alınacağı konusunda kendi içlerinde yapılacak tartışmalar yol gösterici olacaktır. Üyelik konusunda herhangi bir anlaşmazlık yok.

Sayın Bahçeli'nin ve heyetinin bizi karşılaması teşekkür ettiğimiz bir husus. Ancak MHP Sözcüsü'nün yaptığı açıklamada 'Biz kendilerine kamera teklif ettik ama onlar kabul etmedi' beyanı doğru değildir. Sadece bir yetkili böyle bir teklifimiz vardı gibisinden bir şeyden bahsetti.

Başkanlık sistemi konusunda muhalefetin tavrı etiketleri ve tabelaları tartışmak yerine temel hak ve hürriyetler üzerinden bir tartışma yürütelim. İki tane yetkin model Türkiye'nin önüne gelmiş olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın Hitler'e atıfla olumlu bir konuşma yapması düşünülemez. Cumhurbaşkanlığı zaten o konuda bir açıklama yaptı. Bu tamamen bir çarpıtmadır.

Biz HDP'yi sürece kattık ama HDP kendisi süreçten çıktı. HDP seçmenine saygımızdan dolayı randevu talep ettik ama Başbakanımıza saygısızlık sonrası iptal ettik.

Meclis'teki Uzlaşma Komisyonu'nda bütün partiler eşit şekilde temsil edilmeli tabiki. Ama bizim HDPyi muhatap almamız için tavırlarını gözden geçirmeleri gerekir.

Biz parti kapatmalara karşıyız ama teröre destek verenler bir şekilde bedelini ödemelidir."

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 17:03

YORUM EKLE
YORUMLAR
Devran
Devran - 5 yıl Önce

Evet çok doğru teröre destek veren partiyi kaptmak lazım A KA PE den başlayabilirsiniz

SIRADAKİ HABER