AKP'den güvenlik soruşturmasına takılanlar için değişiklik önergesi

AKP, güvenlik soruşturmasına takılanların SGK ile anlaşması olan yerlerde çalışmasının önünü kapatan düzenlemeyle ilgili adım attı

AKP'den güvenlik soruşturmasına takılanlar için değişiklik önergesi

AKP'nin değişiklik önergesinde sadece güvenlik soruşturmasına takılanların SGK ile anlaşması olan yerlerde çalışmasının önünün açılması istendi.

AKP'nin sağlıkta şiddeti önlemeyi de içeren “Sağlıkla ilgili bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi”nin güvenlik soruşturmasına takılan ve KHK ile ihraç edilen hekim ve diş hekimlerinin Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) ile anlaşmalı hastanelerde çalışmasını engelleyen 5'inci maddesi bugün komisyonda görüşülüyor.

Komisyon görüşmelerine AKP'nin yasa teklifini protesto eden Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) temsilcileri de katıldı.

Muhalefet tarafından yasa teklifinin "en kritik" maddesi olarak görülen 5'inci madde ile güvenlik soruşturmasına takılan ve KHK ile ihraç edilen hekim ve diş hekimleri sadece SGK ile anlaşması olmayan kurumlarda çalışabilecek.

Gergin geçen komisyon görüşmelerinde,  Halkların Demokratik Partisi (HDP), 5'inci maddenin Anayasanın 2, 10,11,18,38 ve 48'inci maddelerine aykırı olduğu ve maddenin " Türkiye'deki hekimlerin büyük çoğunluğu açısından çalışma hakkını fiilen imkansız hale getiren adaletsiz ve hukuksuz olduğu" gerekçesiyle tasarının tamamen kaldırılması için değişiklik önergesi verdi.

HDP VE CHP'DEN MADDENİN KALDIRILMASI İÇİN DEĞİŞİKLİK ÖNERGESİ

HDP'nin değişiklik önergesinin gerekçesinde, maddenin hekimlerin hem anayasadan kaynaklı hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden (AİHS) kaynaklı çalışma ortamını tamamen ortadan kaldıracağı ve hekimleri işsizliğe sürükleyeceği belirtildi. Ayrıca SGK ile anlaşması olmayan özel kuruluşların nerede olmadığı belirtilerek, madde ile güvenlik soruşturması sonucu devlet kurumlarında çalışamayan hekimlerin iş olanaklarının ortadan kaldırılmak istendiği belirtildi. CHP'de maddenin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle teklifin tamamen kaldırılması yönünde değişiklik önergesi verdi.

AKP GERİ ADIM ATTI

AKP, maddenin güvenlik soruşturmasından geçemeyenlere ilişkin, SGK ile anlaşması olmayan yerlerde çalışabilmesi ile ilgili bölümüne ilişkin değişiklik önergesi verdi. Önergede, güvenlik soruşturmasına takılanların SGK anlaşması olan yerlerde çalışabilmesinin önünün açılması istendi.

AKP, önergenin gerekçesinde ,"Güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayanlara yönelik sınırlamanın kaldırılması ve dolayısıyla bunların tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmelerine imkan verilmektedir" ifadelerine yer verdi. Değişiklik önergesinin onaylanıp onaylanmayacağı komisyonda oylamaya sunulmasından sonra çıkacak sonuç ile belli olacak. Ancak söz konusu değişiklik ihraçları kapsamıyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 13:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER