AKP'de üç döneme takılan 70 isimden sadece 10-15'ine vekillik vizesi verilecek

Partinin Cemil Çiçek, Hüseyin Çelik, Bülent Arınç, Hayati Yazıcı, Binali Yıldırım, Beşir Atalay isimleri konusunda 'tereddütler olduğu' ileri sürülüyor

AKP'de üç döneme takılan 70 isimden sadece 10-15'ine vekillik vizesi verilecek

Yeniden seçim kararının ardından üç dönem yasağından kurtulan AKP’li 70 eski milletvekilinin bir bölümü, tekrar siyasete dönecek. Bu isimlerin bir kısmı parti yönetiminden davet beklemeden milletvekilliğine adaylığını koyacak.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, AKP yönetiminin ise hem illerinde hem de parti tabanında karşılığı olması nedeniyle 10-15 kadar ismin siyasete devam etmesini istediği öğrenildi. Parti, bu isimleri MKYK’de değerlendirebileceği gibi, seçimlerde zayıf kaldıkları illere liste başı olarak da koyabilecek.

'ARINÇ, ATALAY, ÇELİK KONUSUNDA TEREDDÜTLER VAR'

Partide yeniden değerlendirilecek isimler olarak Ali Babacan, Faruk Çelik, Ömer Çelik, Taner Yıldız, Nihat Ergün, Bekir Bozdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Mehdi Eker, Mehmet Ali Şahin, Nurettin Canikli konuşuluyor.

Cemil Çiçek, Hüseyin Çelik, Bülent Arınç, Hayati Yazıcı, Binali Yıldırım, Beşir Atalay konusunda ise 'tereddütler olduğu' ileri sürülüyor. Bu isimlere siyaset duruşları ve anlayışları nedeniyle karşı çıkanların da, destek verenlerin de bulunduğu belirtiliyor.

Nimet Baş ve Sadullah Ergin’in partide sevilmeleri ve tabanda karşılıklarının olmasına karşın, siyasete devam etmeme kararında oldukları öne sürülüyor. Bu isimlerin, görev almaları için ikna edilmeleri gerekecek.

Sayıları 20 civarındaki eski bakan ve eski siyasetçinin, kimseden ‘davet beklemeden’, adaylık başvurusu yapma kararı aldığı ifade ediliyor. Bu isimler önce 12 Eylül’deki kongrede  MKYK’ya girmeye çalışacak, daha sonra milletvekili listelerinde yer bulma mücadelesi verecek.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 09:26
YORUM EKLE