Akil insanlarla ilk toplantı perşembeye

Başbakan akil insanları tespit ettiklerini açıkladı…

Akil insanlarla ilk toplantı perşembeye

Başbakan Erdoğan çözüm sürecinde önemli rol alacak "akil insanları" tespit ettiklerini açıklayarak, "Bu heyetle Perşembe akşamı bir araya gelerek, istişarelerimizi yapacağız'' dedi.

TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Akil insanları tespit ettik. Bir havuz oluşturduk. 7 ayrı coğrafi bölgeye göre planlama yaptık. Kısa süre içinde bu isimleri kamuoyuna duyuracağız. Bu heyetle büyük ihtimalle Perşembe akşamı bir araya gelerek, istişarelerimizi yapacağız'' dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecine, barış sürecine, milli birlik sürecine bir ihanet süreci denmesini anlamanın mümkün olmadığını söyleyen Erdoğan, ''Eğer bu ülkede bu anlamda bir ihanet varsa, bu ihanetin içerisinde olan Bahçeli'dir, Kılıçdaroğlu'dur. Çünkü hiçbir zaman 'bu işi nasıl çözelim' diye bir araya gelmeye asla yanaşmamışlardır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Çözüm süreci adını verdiğimiz bu yeni süreç, daha güçlü, daha özgür, daha demokratik, daha huzurlu bir Türkiye hedefinin ileri bir adımıdır. Kimse bunu provoke etmeye gayret etmesin. Bunu ne Kılıçdaroğlu ne Bahçeli provoke edebilir. Yeter ki milletim desteğini bizden esirgemesin'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Herkes ama herkes gönlünü ferah tutsun. Hiç kimse tedirgin olmasın, yersiz endişelere kapılmasın. Çatışma kültüründen beslenen siyasi partilerin yaydığı korkulara aldanmasın. Öyle bir Türkiye yükseliyor ki bu Türkiye'de acılar bitecek ve inşallah gözyaşları dinecek'' dedi.

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinde kendilerine destek verenlerle yola devam edeceklerini belirterek, ''Birileri bağcıyı dövmeye gayret edecek. O dövülen bağcı bizsek, bir yere kadar sabrederiz. Ondan sonra da biz, 'Bir yanağına vurulunca, öbür yanağını uzat', o anlayışta değiliz. Bizim bir yanağımıza vuran karşılığını bulur'' diye konuştu.

Üniversitede okuyan gençlere seslenen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu çatışmaların içerisinde yer alanlar bilsinler ki kendileri kazanmıyor. Tam aksine onlar bu vatana ihanet etmenin içerisindedirler. Böyle bir gayretin içerisindedirler. Ben bu genç evlatlarıma söylüyorum. Biz 1980 öncesinde bunun belalarını çok ağır ödedik. Aynı belayı siz de ödemeyin. Aynı faturayı siz de ödemeyin. Bu yanlış yollardan vazgeçin.''

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2013, 09:09
YORUM EKLE