Akdoğan: Başkanlık konusunda kararlıyız

7 Haziran seçimlerinden bir gün sonra “HDP çözüm sürecinin ancak filmini yapar” diyen Akdoğan, sözlerinin çarpıtıldığını savundu

Akdoğan: Başkanlık konusunda kararlıyız

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Başkanlık ve yeni anayasa konusunda kararlıyız. Önceliğimizi Sayın Başbakan da açıkladı” dedi.

Haber Türk’te gündeme ilişkin sorouları yanıtlayan Akdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

BAŞKANLIK SİSTEMİ 

“Başkanlık ve yeni anayasa konusunda kararlıyız. Seçimden sonra gündem saptırma çabası gördük. Önceliğimizi sayın Başbakan da açıkladı.

“Anayasa, bütün siyasi partiler ile uzlaşı aracılığıyla gerçekleşecek bir mesele. Burada bizim kararlılığımız belli. O kendi takviminde yürüyecek.

ÇÖZÜM SÜRECİ 

“Öncelikle bu filmini çekerler sözü biraz çarpıtılarak, negatif şekilde kullanıldı. Seçimden 1 gün sonra 8 Haziran’da bana soruldu. Şimdi mesela biz bugün tek başına iktidar olmadık diyelim. Bunu kim yapacak? O konuşanlar bunu tek başına yapabiliyorlar mı? yapamıyorlar. Onların uzmanlık alanı ancak film çekmek onu çekerler dedim. Yoksa bundan sonra bu süreçler yapılamaz. Kimse yapamaz anlamında söylemedim.

“Bu süreci hükümet çok iyi niyetle çok çaba gösterdi. Bunların hepsini örgüt sabote etti. Habur, Silvan, Kobani gibi bir çok olay ile bunu sabote etti. Biz tekrar yürümeye çalıştık ama hep karşımızda bir duvar oluştu. Kobani olaylarında da süreç koptu biliyorsunuz. Süreç devam edemedi.

“7 Haziran’dan sonra da gerçekleşen terör olayları tamamen başka bir meseleye getirildi. Çünkü örgüt, ben bu çözüm, mözüm ben bunlarla uğraşacak halim yok. Ben silah ile amacıma ulaşmak istiyorum dedi.

“Devam eden melese, hükümetin ne yapmak istediğinden ziyade, örgütün girdiği yol ve bir takım yapmak istediği şeylerin boşa çıkarılması gerekir. Bu milli birlik ve kardeşlik sürecidir. Bu bağlamda geri adım atmış değiliz. Vatandaşlarımızı kucaklamaya, reformlar yapamaya devam ediyoruz. Ama ortada elinde silah olan bir örgüt var. Açık terör eylemleri ile bir yere varmaya çalışıyor.”

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 21:10

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 5 yıl Önce

Bir daha seçime gidin belki 367 yı bulursunuz

SIRADAKİ HABER