Ak Parti'den Demokrat Parti'ye darbe

Ankara'da Melih Gökçek operasyonu…

Ak Parti'den Demokrat Parti'ye darbe

Yerel seçimlerin ilk bel altı yumruğu Melih Gökçek'ten Demokrat Parti'ye geldi.

Ak Partili belediye meclis üyesi Bekir Ünüvar'ın, aralık ayı olağan toplantısında son dakikada verdiği önerge ile bugüne kadar ticari amaçla kullanılması mümkün olan Demokrat Parti Genel Merkez binasının artık sadece sosyal kültür tesisi olarak kullanılması kararlaştırıldı.

Demokrat Parti, hazine yardımı alamadığından ekonomik sıkıntı içindeydi ve Genel Merkez binasını satışa çıkarmıştı. Alınan kararla binanın maddi değeri de büyük oranda düşmüş oldu.

Uzun yıllar dönemin iktidar partisi ANAP’a ev sahipliği yapan ve ANAP kapandıktan sonra Demokrat Parti’ye (DP) genel merkez olan bina, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar değişikliğiyle sosyal kültürel tesis olarak kabul edildi. Bazı Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in bir ara ismi DP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak geçen Mansur Yavaş’a misilleme yaptığı şeklinde iddiaları ortaya attı. Ama asıl darbe Mansur yavaştan çok demokrat Parti'ye vurulmuş oldu.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun oluru oy çokluğuyla sosyal kültürel merkez yapılması kararlaştırıldı. MHP Grubu ise mülkiyet sahiplerinin talebi olmadan böyle bir karar alındığını gerekçe göstererek, ret oyu kullandı.

SATIŞA ÇIKARILMIŞTI

Meclis’te grubu olmadığı için hazine yardımı alamayan ve uzun süredir maddi sıkıntılar yaşayan, 2014 yerel seçimlerde de seçim yarışından geri kalmak istemeyen DP kaynak arayışı için geçtiğimiz günlerde Balgat’taki genel merkez binasını satışa çıkarmıştı. 13 bin metrekare büyüklükteki arsanın hasılat paylaşımlı sözleşme yoluyla devri veya arsanın kat karşılığı satışı fikrine de açık olan parti, buradan elde edeceği geliri, seçim kampanyası ve sonrasında partinin çalışmaları için kullanacaktı. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal da, satışa tepki göstermişti.

DP'NİN ANKARA'DAKİ BİNASIYLA İLGİLİ KARAR

Yerel seçimler öncesinde önemli bir gelişme yaşandı. Ancak bu gelişmenin önemini ve niteliğini anlamak için Ankara'nın ve siyasi tarihin yakın geçmişi ile bazı gelişmelerin bilinmesinde fayda var.

1980 YILINDA ANAP'IN GENEL MERKEZİ OLDU

Turgut Özal, 12 Eylül darbesinden sonra 1983 yılının sonbaharında yapılan ilk genel seçimde sürpriz biçimde iktidara geldi. O dönemde Ankara'da gelenek, siyasi parti merkezlerinin Atatürk Bulvarı aksı ve Çankaya çevresinde olması yönündeydi. Ancak Özal, o dönemde ANAP'ın genel merkezini, şehrin bitiş noktasına yakın sayılan Eskişehir ile Konya yolunun kesiştiği bir noktada inşa ettirdi. Bu bina 1980'li yıllarda o dönemin iktidarı olan ANAP'ın genel merkezi oldu. O dönem için modern ve cazibe odağı, farklı bir siyasi parti genel merkeziydi. Ve mimarisi ile dikkat çekiyordu.

YILLAR İÇİNDE GÖZDEN DÜŞTÜ

Ancak yıllar içinde Türkiye'nin siyasi tablosu değiştiği gibi Ankara"nın şehir topografyası da değişti. ANAP ile DYP birleşerek DP adını aldı. ANAP döneminde, önünde kalabalıkların eksilmediği bina, artık ısıtma masraflarının bile sorun olduğu bir parti genel merkezine dönüştü.

BİRDEN DEĞERE BİNDİ

Binanın bulunduğu Konya-Eskişehir aksının imar durumuyla ilgili bazı kararlar alınınca bu binanın bulunduğu alanın arsa değeri birden arttı. Çapraz karşısında Armada AVM yükseldi. Sonra tam karşısında açılışını bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Next Level açıldı. DP yönetimi, Namık Kemal Zeybek'in genel başkanlığı döneminde; binanın bir bölümünün Turgut Özal Kültür Merkezi olarak kalması, bir bölümünün de AVM ve iş merkezi olarak kullanılması kararı aldı.

TARTIŞMA YARATAN KARAR

Ancak arsasının rantı yükselen bu binayla ilgili dün akşam Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde dikkat çeken bir karar alındı. Alınan karar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, muhtemel rakibi Mansur Yavaş'a karşı dolaylı bir operasyonu olarak algılandı. Çünkü Mansur'un DP'den aday olacağı konuşuluyordu.

KÜLTÜR TESİSİ OLARAK KULLANILABİLİR

Ak Partili belediye meclis üyesi Bekir Ünüvar'ın, aralık ayı olağan toplantısında son dakikada verdiği önerge ile bugüne kadar ticari amaçla kullanılması mümkün olan binanın artık sadece sosyal kültür tesisi olarak kullanılması kararlaştırıldı.

Tarihi ANAP binası, yapılan son dakika değişikliği ile maddi değerini kaybedecek. Belediye meclisinden oy çokluğu ile geçirilen önergeye, muhalefet partileri itiraz etti. MHP'li üyeler, DP'den imar değişikliğine ilişkin bir teklif gelmemesine karşın önerge ile DP'nin zarara uğratılmasını eleştirdi.

RAPORDA YER ALAN İFADELER

İlgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda şunlar kaydedildi: "Komisyonumuzca yapılan incelemeler neticesinde Çankaya İlçesi Balgat 13 bin 564 metrekare yüzölçümlü, 13 bin 242 ada 12 nolu parsel, 3 emsal imar durumu ile ANAP Genel Merkezi konumundadır. ANAP'ın kapanıp Demokrat Parti olması nedeniyle Türkiye'deki ilk siyasi parti genel merkezi olma niteliği taşıyan taşınmazın aynı imar durumu ile sosyal kültürel merkez kullanımında bu özelliğini koruyabilmek amacıyla plan değişikliği yapılmasının uygun olacağı görüş ve kanaatine varılmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan 13 bin 242 ada 12 nolu parselin kullanımının sosyal kültürel tesis olarak değiştirilmesine ilişkin 1/5 bin ölçekli nazım imar planı değişikliği teklifinin onayı komisyonumuzca uygun görülmüştür." (Kaynaklar: Hürriyet, Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2013, 19:33
YORUM EKLE