Ahmet Davutoğlu: Beni 'kukla Başbakan' yapmak istediler

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık dönemiyle ilgili kendisine sorulan sorulara yanıt verdi

Ahmet Davutoğlu: Beni 'kukla Başbakan' yapmak istediler

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık döneminde birçok engelle karşılaştığını söyledi.

Davutoğlu, kendisini hedef gösteren Pelikan bildirisine imza atanlar için, “Çakallar” ifadesini kullanırken, “Çakallar alana girdiği zaman aslan onları muhatap almaz. Beni kukla Başbakan, topal ördek yapmak istediler” dedi.

‘NAZIM HİKMET YATTI, DAVUTOĞLU DA YATAR’

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in internet yayınına katılan Davutoğlu şunları söyledi:

“Allah’tan başka kimseden korkmam. Bu ülkenin hapishanelerinde Nazım Hikmet de, Necip Fazıl da yattı. Davutoğlu da yatar” açıklaması yaptı.

12 Eylül 2015’te arkamdan kongre oyunlarıyla önüme MKYK listesi konuldu. Bir muhasebe yaptım. İki liste çıksa 1 Kasım seçimini alamayabilirdik. Onlar kongre oyunu yapıyor ben terörle mücadele ediyorum. Listeyi kabul ettim, kriz çıkmasın diye.

Şimdi olsa etmem. Cumhurbaşkanının, seçimi kazandıktan sonra arkamdan hamle ile beni genel başkanlık ve Başbakanlıktan ayıracağını hiç düşünmedim.

MKYK üyelerine de güvendim ama ben yurt dışındayken 47’si buna imza attı. 17 Nisan 2017 anayasa referandumunda da elimden geleni yaptım. Demokrasi zaafa uğrar, Cumhurbaşkanına fayda getirmez, yüzde 50+1’le koalisyona mecbur bırakır dedim.

17 sayfalık bir muhalefet şerhi verdim. Binali beyle de konuştum. O dönem bütün suçlar bana yüklendi. Ağzımdan tek bir defa ‘evet’ çıkmadı. Cumhurbaşkanının bana öfkesi, husumeti oradan geldi. Şimdi olsa bu Anayasa doğru değil derdim, Meclis’te oy vermezdim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER