AFP: ABD, Türkiye’nin YPG’ye bombardımanı durdurmasını istedi

Başbakan Davutoğlu, yapılan top atışlarının angajman kuralları ihlali sonucu olduğunu söylemişti

AFP: ABD, Türkiye’nin YPG’ye bombardımanı durdurmasını istedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin Suriye'deki YPG mevzilerini vurmasıyla ilgili, "Halep'in kuzeyindeki durumdan endişeliyiz. Gerilimi düşürmek için çalışıyoruz. YPG'ye ve bağlantılı diğer güçlere, yeni alan kontrol etmeye çalışarak karmaşık durumu istismar etmemeleri çağrısında bulunduk. Ayrıca sınırın Türkiye tarafından gelen topçu atışlarına dair de raporlar aldık ve Türkiye'ye de bu atışları durdurma çağrısı yaptık" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın açıklamasında, Türkiye'nin angajman kuralları çerçevesinde Suriye'de YPG ve rejim güçlerine karşılık top atışları hakkında soru sorulması üzerine hükümetinin görüşlerini paylaştı.

'ORTAK DÜŞMAN IŞİD' VURGUSU

Kirby, "Halep'in kuzeyindeki durumdan endişeliyiz. Gerilimi düşürmek için çalışıyoruz. YPG'ye ve bağlantılı diğer güçlere, yeni alan kontrol etmeye çalışarak karmaşık durumu istismar etmemeleri çağrısında bulunduk. Ayrıca sınırın Türkiye tarafından gelen topçu atışlarına dair de raporlar aldık ve Türkiye'ye de bu atışları durdurma çağrısı yaptık" dedi.

Türkiye ve PYD'nin Azez koridorunun hemen doğusunda ortak bir düşmanı olduğunu söyleyerek IŞİD'i kasteden ABD Dışişleri Sözcüsü, "Her iki tarafa da bu ortak tehdide odaklanmaları, ki bu tehdit azalmadı, ve Münih'te uzlaşıldığı üzere saldırıları durdurmaları çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Türk Silahlı Kuvvetleri Kilis'te konuşlu obüslerle, Suriye'nin Azez ilçesi yakınlarında YPG 'nin denetimi ele geçirdiği Menag Havaalanı çevresindeki bölgelere ve Suriye Ordusu'nuın denetimindeki bir bölgeye top atışı yapmıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, top atışlarının angajman kurallarının ihlal edilmesi sonucu yapıldığını iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2016, 23:44
YORUM EKLE